تبلیغات
گفتگوی دینی - هتک تربت حسینی

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام علیکم . این بار از بحث گناه شناسی ، مطلب هتک تربت حسینی رو اماده کردم . و به نظر خودم اومد که میتونه مطلب مهمی باشه چراکه تربت ( چه به صورت مهر و چه به صورت تسبیح ) در دست عده ی کثیری از مردم هست . این هم مانند گناه حسادت، کوتاه است و ان شاء الله در یک پست آن را جمع میکنیم .
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- آنچه میفرمایند اهانت به تربت گناه کبیره است از زمان امام سجاد (ع) تا این زمان چنین بوده است .
2- اگر هنگام تخلیه تربت همراه فرد باشد و در مستراح بیفتد، اگر به هر صورت نشد که آن را بیرون بیاورد باید در آنجا را بست تا در آنجا تخلیه نشود .
3- مستحب است مقداری از تربت امام حسین (ع) در قبر، مقابل صورت میت گذاشته شود .
برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
تربت چیست ؟ آنچه از خاک اطراق قبر شریف امام حسین (ع) تا یک میل یا چهارمیل یا چهارفرسنگ برای تبرک یعنی مثلا برای شفا یافتن یا برای سجده بر آن برداشته میشود که لزوم احترام را دارد. هتک تربت، هتک صاحب قبر است و کبیره بودن گناه هتک امام (ع) ضروری است . نکته ای هم باید عرض کنم که آنچه میفرمایند اهانت به تربت گناه کبیره است از زمان امام سجاد (ع) تا این زمان چنین بوده است .
انداختن تربت از روی اهانت به آن یا لگدمال کردن و نجس کردنش و از این جور موارد گناه کبیره است. اگر هنگام تخلیه ( مثلا در مستراح) تربت همراه فرد باشد و در مستراح بیفتد واجب است آن را بیرون بیاورد و پاک کند و تا بیرون نیامده تخلیه در آنجا حرام است. و اگر به هر صورت نشد که آن را بیرون بیاورد باید در آنجا را بست تا در آنجا تخلیه نشود . ( که البته من با یکی از بزرگواران صحبت میکردم میفرمودند باید در آنجا را بست تا تربت در آنجا مضمحل و نابود شود. )
بخشی از صحبت های امام محمدباقر (ع) با محمدبن مسلم : شخصی آن را (تربت را ) برمیدارد و از حائر بیرون میرود، آن را در چیزی نمیپیچد.پس هیچ جن و جانوری و چیزی که درد و بلایی داشته باشد نیست مگر آنکه آن را استشمام کند و برکتش برطرف میشود و برکتش را دیگران میبرند و آن تربت که به آن معالجه میکنند نباید چنین باشد و اگر این علت که گفتم نباشد، هرکه آنرا به خود بمالد یا از آن بخورد البته در همان ساعت شفا می یابد . در همین مطلب مقداری از فضیلت ها و مطالب مربوط به تربت مشخص شد .
در بیان فضیلت تربت بعنوان مثال میگویند زن زناکاری بوده که وقتی میمیرد او را دفن میکنند و زمین او را نمیپذیرد . حضرت صادق (ع) دستور دادند مقداری از تربت امام حسین (ع) در قبر او گذاشتند و وقتی اینچنین شد زمین او را پذیرفت .
یا مثلا میفرمایند مستحب است مقداری از تربت امام حسین (ع) در قبر، مقابل صورت میت گذاشته شود .
و یک روایت هم از اهانت به تربت امام حسین بگوییم .موسی بن عیسی که از خویشان هارون الرشید ( لعین ) بود مقداری از تربت را از روی اهانت در نشیمنگاه خود استفاده کرد . پس در همان ساعت فریاد زد : النار النار ( آتش آتش ) که البته در سحر به جهنم واصل شد .
خب البته این را هم بگویم درباره فضیلت ها و موارد دیگر که به تربت مربوط میشه حرف زیاد است و ما فقط خلاصه ای از بخش مذکور در کتاب گناهان کبیره شهید دستغیب رو بیان کردیم و الحمدلله این گناه هم به پایان رسید .


نوشته شده توسط الـــعبد در پنجشنبه 15 تیر 1391 و ساعت 10:08 ب.ظ [+] | نظرات ()