تبلیغات
گفتگوی دینی - شرک به خدا

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

http://up.vbiran.ir/images/79zfb7gbu9lpcbxmkbnj.jpg

سلام علیکم. اگر اشتباه نکنم این بحث از گناه شناسی، آخرین بحثی هست که خدمت شما هستیم اما متأسفانه به دلایلی نمیتوانیم مانند گناهان قبلی به این گناه با تفصیل بپردازیم بلکه با نگاه کلی و اجمالی به شرک خفی و ریا، و در عین حال نگاهی ریزبینانه به برخی مسائل مهم مانند " چگونه بفهمیم ریاکاریم یا نه " پرداخته ایم. امیدوار هستم عذر بنده را بپذیرید.
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- شرک پنهانی به معنی این است که انسان نیرویی را بالاتر از نیروی خدا بداند.
2- شرک خفی با اصل ایمان منافاتی ندارد بلکه با کمال ایمان منافات دارد.
3- پیامبر اکرم (ص) فرمودند : از نظاهر و ریا بپرهیزید که ریا، شرک است.
 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
شرک به دو نوع تقسیم میشود : 1- شرک جلی ( آشکار ) 2- شرک خفی ( پنهانی )
موضوع این پست روی شرک خفی است زیرا شرک جلی که مصادیقی مانند بت پرستی دارد از مسلمانان به دور است.
در تعریفی خلاصه از شرک خفی، باید گفت به معنی این است که انسان نیرویی را بالاتر از نیروی خدا بداند مانند زمانی که شخص به یک پزشک مراجعه میکند اما اعتمادی که او به قدرت پزشک دارد، از اعتمادش به قدرت مطلق ( خداوند ) بیشتر است. قاعدتا با وجود چنین مسئله ای و به دنبالش، ریا پدید خواهد آمد.

ریا دو نوع است. یک نوع از ریا آن است که انسان عبادت را فقط به خاطر مردم انجام دهد که تکلیفش روشن است. اما نوع دیگر ریا آن است که انسان، عبادت را هم برای خداوند و هم برای مخلوق او انجام دهد که در این صورت باز هم آن عبادت ریا است. انسان باید اعمال عبادی خود را فقط و فقط برای خالق قدرتمندش انجام دهد و خود را برای او خالص کند.
شرک خفی با اصل ایمان منافاتی ندارد بلکه با کمال ایمان منافات دارد.
خداوند در قرآن کریم میفرماید : منافقان ... هنگامی که به نماز برمی خیزند با کسالت برمی خیزند و در برابر مردم ریا میکنند و خدا را جز اندکی یاد نمی نمایند. ( سوره نساء آیه 142 ) و آن ها کسانی هستند که اموال خود را برای نشان دادن به مردم انفاق میکنند و ایمان به خدا و روز بازپسین ندارند و کسی که شیطان قرین او باشد بد هم نشین و قرینی است. ( سوره نساء آیه 38 )

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هرکس نماز بخواند و ریا کند، شرک ورزیده و هرکه روزه بگیرد و ریا کند، شرک ورزیده و هرکه صدقه دهد و ریا کند، شرک ورزیده است. ( سیوطی؛ جلال الدین؛ الدر المنثور فی تفسیر المأثور ) همچنین از ایشان پرسیدند : چگونه انسان با خداوند خدعه میکند ؟ فرمودند : به امر خداوند عمل میکند و از این عمل غیر خدا را قصد میکند. بنابراین از نظاهر و ریا بپرهیزید که ریا، شرک است. ( مجمع البیان طبرسی )
اما با این توصیفات از کجا بفهمیم که ما هم ریا میکنیم یا نه ؟
امام صادق (ع) فرمودند لقمان به فرزندش وصیت کرد : ریاکننده سه علامت دارد : 1- زمانی که تنها است در عبادت سست و کسل است. 2- در نزد مردم مردانه به عبادت می ایستد. 3- هرکار که میکند توقع دارد که او را به خاطر آن کارش ستایش کنند. ( بحارالانوار ج76 ص297 )
و در پایان سخنی از یکی از استادان گرانقدر بیان میکنیم : شرک خفی این است که انسان بگوید خدا محبّت دارد امّا ... اگر فلانی نبود نمی­شد.
الحمدلله این گناه هم به پایان رسید.

منابع :
1
2


نوشته شده توسط الـــعبد در جمعه 19 آبان 1391 و ساعت 01:28 ب.ظ [+] | نظرات ()