تبلیغات
گفتگوی دینی - ریختن آبروی مومن 3

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام علیکم . بحث پایانی از گناه " ریختن آبروی مومن " را آغاز میکنیم.
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هرکس به همسایه ی خود آزاد برساند، خدا بوی بهشت را بر او حرام میفرماید.
2- انسان از غذاهای لذیذی که به خانه می آورد باید برای همسایه هم بفرستد یا در صورتی که نمیشود باید آن را مخفی کرد تا کودکان همسایه، بوی آن را حس نکنند.
3- روایت شده است کسی که بر کارهای نیکی که میکند منت بگذارد، داخل بهشت نمیشود.

 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
6- اذیت کردن مومن : امام صادق (ع) فرمودند : خداوند میفرماید : هرکس بنده ی مومن من را بیازارد باید به جنگ با من اعلام کند. ( کافی ص350 ) پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هرکس مومنی را به ناحق اذیت کند، مثل این است که ده مرتبه مکه معظمه و بیت المعمور را خراب کرده و هزار ملک مقرب را کشته باشد. ( مستدرک کتاب حج باب 135 )
آزار به همسایه : امام صادق (ع) فرمودند : از ما نیست کسی که با همسایه ی خود به خوبی رفتار نکند. ( کافی ج2 ص668 ) پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هرکس به همسایه ی خود آزاد برساند، خدا بوی بهشت را بر او حرام میفرماید و جایش دوزخ و بدجایگاهی است. ( وسائل کتاب حج باب86 ج6 ص288 ) پیامبر اکرم (ص) فرمودند : همسایه بر سه قسم است. 1- همسایه ای است که مسلمان و رحم باشد و آن سه حق دارد 2- همسایه ای است که مسلمان است و دو حق دارد 3- همسایه ی کافر که فقط حق همسایگی دارد. ( مستدرک کتاب حج باب72 )
حقوق همسایه : در باب حقوق همسایه، مسائلی ذکر شده است که ما به بعضی از آنها اشاره میکنیم : حق همسایه این است که به او مهربانی کند، آنچه که نیازمند است به او بدهد، او را مانند شریک در مال بداند، باید او را یاری کند و همچنین از غذاهای لذیذی که به خانه می آورد باید برای همسایه هم بفرستد یا در صورتی که نمیشود باید آن را مخفی کرد تا کودکان همسایه، بوی آن را حس نکنند.
آزار به همسر : پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هرکس زنی دارد که او را اذیت میکند، خداوند نمازها و کارهای نیک آن زن را قبول نمیکند تا وقتی که حق شوهرش را ادا کند و او را از خود خشنود سازد ... هر مردی که به زن خود آزاد برساند، آنچه که برای زن گفته شد برای او هم است ... ( وسائل الشیعه کتاب نکاح باب82 ج116 )
آزار به فقیر : خداوند در قرآن کریم میفرماید : صدقه هایتان را با منت گذاشتن و آزار رساندن به گیرنده، باطل نکنید. ( سوره2 آیه263 ) همچنین روایت شده است کسی که بر کارهای نیکی که میکند منت بگذارد، داخل بهشت نمیشود. ( لئالی الاخبار ص277 )
الحمدلله این گناه هم به پایان رسید.


نوشته شده توسط الـــعبد در پنجشنبه 11 آبان 1391 و ساعت 08:52 ب.ظ [+] | نظرات ()