تبلیغات
گفتگوی دینی - ریختن آبروی مومن 2

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

http://up.vbiran.ir/images/eyyo3wi50fw5avkt10ro.jpg

پست دوم از بحث " ریختن آبروی مومن " را شروع میکنیم.
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- امام صادق (ع) فرمودند : هرکس یک دوست مرا اهانت کند، هر آینه به نبرد با من کمین گرفته است و من به یاری کردن دوستم از هر چیزی شتابان ترم.
2- امام صادق (ع) فرمودند : کسی که مومنی را سرزنش کند، خدا او را در دنیا و آخرت سرزنش میفرماید.
3- هجو به معنی بدگویی، سرزنش و مذمت در شعر است.

 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
3- ذلیل و سبک کردن مومن : امام صادق (ع) فرمودند : هرکس مومنی را برای نداری و تهیدستی کوچک شمارد خداوند روز رستاخیز، او در برابر خلایق بر سوائی شهره سازد. ( کافی باب الایمان والکفر ص353 ) همچنین فرمودند : چون روز رستاخیز شود، منادی ندا میدهد کجایند روگردانان از دوستانم ؟ پس مردمی برپا میشوند که چهره ی آن ها گوشت ندارد. گفته میشود : اینها کسانی هستند که مومنان را آزردند و در برابر آن ها ایستادند و با آنها دشمنی و لجبازی کردند و با آن ها در دنیاشان سخت گرفتند. سپس فرمان داده میشود که آنها را به دوزخ برند. ( کافی ج2 ص352 ) و فرمودند : هرکس یک دوست مرا اهانت کند، هر آینه به نبرد با من کمین گرفته است و من به یاری کردن دوستم از هر چیزی شتابان ترم. ( کافی ج2 ص351 ) ابوهارون روایت میکند که در مجلسی امام صادق (ع) به یک مرد خراسانی گفت تو یکی از استخفاف کنندگان ( و سبک شمارندگان ) من هستی. وای بر تو؛ آیا در وقتی که ما نزدیک جحفه بودیم، فلان شخص از تو خواهش کرد که او را به مقدار یک میل راه سوار کنی و گفت به خدا از پیاده روی خسته و عاجز شده ام و تو سر بلند نکردی و اعتنایی به او ننمودی، هر آینه او را سبک شمردی و سبک شمارندگان مومن، ما را سبک کرده و حرمت خداوند را ضایع نموده است. ( حج وسائل باب 148 )
4- سرزنش کردن و رسوا نمودن مومن : امام صادق (ع) فرمودند : کسی که مومنی را سرزنش کند، خدا او را در دنیا و آخرت سرزنش میفرماید. ( کافی ج2 ص356 ) پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هرکس مومنی را به چیزی سرزنش نماید، نمیمیرد تا آن را مرتکب شود. ( کافی ج2 ص356 ) امام صادق (ع) فرمودند : هرکه حکایتی بر ضرر مومنی نقل کند و مقصودش این باشد که او را چرکین کند و آبرویش را بریزد تا از چشم مردم بیفتد، خدا او را از بستگی خود براند و به بستگی با شیطان کشاند و شیطان هم او را نپذیرد. ( کافی ج2 ص359 ) ظاهرا مقصود از نپذیرفتن شیطان این است که هدف شیطان گمراهی انسان است و وقتی این موضوع انجام شد دیگری کاری با او ندارد.
محمد پسر فضیل به امام موسی بن جعفر (ع) عرض کرد : فدایت شوم، به من از برادر دینیم چیزی میرسد که زشت است و خوشایند مردان نیست. پس از آن از برادرم میپرسم که چنین از تو نقل شده و منکر میشود در حالی که جمعی که مورد اطمینان هستند به من خبر داده بودند. امام (ع) فرمودند : ای محمد، چشم و گوشت را از برادرت تکذیب کن یعنی بگو چشم و گوشم اشتباه دیده و شنیده. پس اگر پنجاه نفر چیزی را درباره ی برادرت بگویند و او منکر شود، تصدیق برادرت کن و آنها را تکذیب نما. ( وسائل کتاب حج باب157 ج8 ص609 ) امام صادق (ع) فرمودند : کسی که از گناه مومنی آگاه شود پس آن را فاش کرده و پنهانش نکند و برای آن مومن طلب آمرزش نکند، آن شخص نزد خدا مانند همان گناهکار است و عقاب آن گناه بر عهده اش قرار میگیرد و بجا آورنده ی گناه آمرزیده میشود و همان رسوا شدن گناهکار در دنیا کفاره ی اوست و دیگر در آخرت رسوایی ندارد چون خداوند، کریم تر از آن است که دو مرتبه بنده را برای گناهش عقوبت کند و دو مرتبه رسوا نماید. ( مستدرک کتاب حج باب 137 )
5- هجو مومن به شعر یا نثر : هجو به معنی بدگویی، سرزنش و مذمت در شعر است. شیخ انصاری ( ره ) میفرماید هجو مومن حرام است زیرا در هجو مومن، عیب جویی و طعنه زدن و غیبت کردن و سرزنش کردن و فاش کردن سرّ است و اگر او را به چیزی که در او نیست هجو کند، بهتان و تهمت است. هجو فاسق هم حرام است. در بعضی از روایات امر به سرزنش کردن فاسقین شده است اما منظور از آن فاسقین، بی ایمان ها و یا کسانی که فسق آشکار دارند میباشد. اما هجو غیر مومن حرام نیست چون احترامی ندارد.


نوشته شده توسط الـــعبد در دوشنبه 8 آبان 1391 و ساعت 02:58 ب.ظ [+] | نظرات ()