تبلیغات
گفتگوی دینی - تهمت

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

http://up.vbiran.ir/images/vmjivbx24g5cqyv1rlyy.jpg

سلام علیکم. بحث گناه تهمت را شروع میکنیم که در یک پست به پایان میرسد.
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- تهمت به خدا این است که مثلا منکر عدالت یا حکمت خدا شود یا معاد را قبول نداشته باشد.
2- به تصریح قرآن، بعضی از گمان ها گناه است.
3- بدگمانی به مومن مانند بدگویی به او حرام است.
 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
یکی از گناهان کبیره، تهمت است یعنی عیبی یا چیزی که در کسی نیست را به او نسبت دهد.
در قرآن کریم در هجده آیه مطالبی بیان شده است که حکم کلی آن، نهی از بهتان است. ( سوره نور آیات 3 تا 21 ) پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هرکس مرد یا زن مومنی را تهمت بزند یا چیزی که در او نیست بگوید خدا او را روز قیامت بر محلی از آتش نگه میدارد تا از عهده ی آنچه گفته است برآید. ( بحارالانوار ج16 ص170 ) امام صادق (ع) فرمودند : هرکس به مرد یا زن با ایمانی بهتانی ( تهمت ) بزند به آنچه در آنها نباشد، خداوند او را در روز قیامت در " طینه ی خبال " حبس میفرماید تا از عهده ی آنچه گفته است برآید. ابن ابی یعفور پرسید " طینه ی خبال " یعنی چه ؟ امام (ع) فرمودند : چرکی است که از عورت زناکاران در جهنم جاری میگردد. ( ج 16 بجارالانوار )
انواع تهمت :
1- تهمت به خداوند : بدترین تهمت ها، تهمت به خداوند است چنان خداوند در قرآن میفرماید : کیست ستمکارتر از آنکه به خدا افترای کذب ( تهمت دروغ ) ببندد. ( سوره صف آیه 7 ) تهمت به خدا این است که مثلا منکر عدالت یا حکمت خدا شود یا معاد را قبول نداشته باشد.
2- تهمت به پیامبر (ص) و امامان (ع) : تهمت به پیامبر (ص) و امامان (ع) در حقیقت همان تهمت به خداوند است مانند اینکه آن ها را دیوانه یا دروغگو بخواند.
3- تهمت به مردم : تهمت به مردم دو نوع است : 1- از روی جهل و ندانستن یعنی به خاطر گمان بدش به کسی، عیبی را به او نسبت میدهد. 2- گاهی افترا است یعنی میداند عیبی در او نیست اما از روی دشمنی یا دلایل دیگر به او نسبت میدهد. قابل ذکر است که حتی تهمت به کافر هم حرام است.
همانطور که اشاره شد گاهی اوقات انسان به خاطر گمان بدش به کسی عیبی را نادانسته به او نسبت میدهد که علت این امر، سوء ظن است یعنی مطلبی را دیده یا شنیده و آن را حمل بر فساد میکند و همچنین گمان خود را پیروی و دنبال میکند. خداوند در قرآن میفرماید : ای کسانی که به خدا ایمان آوردید دور شوید و واگذارید بسیاری از گمان ها را، جز این نیست که بعضی از گمان ها گناه است و تجسس نکنید چیزهایی از عیوب مردم را که بر شما مخفی است. ( سوره 49 آیه 12 ) به تصریح قرآن، بعضی از گمان ها گناه است. بنابراین هرچیزی را که دیدیم یا شنیدیم هرچند خوب نباشد باید حمل بر صحت کنیم یعنی مثلا بگوییم شاید منظور و مقصود، چیزی دیگری بوده است و خلاصه باید آن را توجیه کرد. مثلا اگر بوی شراب از دهان کسی آمد باید احتمال بدهیم که شاید کسی به زور در دهانش ریخته است یا اشتباهی به جای آب خورده است. امام علی (ع) فرمودند : کار برادر دینی خود را حمل بر بهترین وجه مقرر دار تا آنکه دلیلی به دستت بیاید که بر تو غالب شود و راه توجیه ( حمل بر صحت ) را بر تو بندد و به هیچ سخنی که از برادرت برآید بدگمان نباش تا تا زمانیکه میتوانی آن را حمل بر صحت کنی. ( کشف الریبه شهید ثانی )
بدگمانی به مومن مانند بدگویی به او حرام است. پس اگر گمان بدی از برادر دینی به ذهن انسان رسید نباید به آن عمل کند زیرا شیطان آن گمان بد را به دلش انداخته است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند : ریختن خون مسلمان و بردن مالش و بدگمانی به او حرام است. ( کشف الریبه شهید ثانی )
و همچنین باید توجه داشت که علاج این گناه، تحصیل ایمان است یعنی انسان ایمانش را بالاتر ببرد تا از این گناه خلاص شود.
الحمدلله این گناه هم به پایان رسید.


نوشته شده توسط الـــعبد در سه شنبه 25 مهر 1391 و ساعت 06:39 ب.ظ [+] | نظرات ()