تبلیغات
گفتگوی دینی - موضوع عرفان ۲

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

 انسان موجودی است که از سویی خلیفه خداست و از دیگر سو هبوط کرده است. مقصود از هبوط، نازل شدن بخشی از وجود انسان نیست؛ بلکه انسان با تمام وجودش نازل شده است.
 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
 انسان موجودی است که از سویی خلیفه خداست و از دیگر سو هبوط کرده است. مقصود از هبوط، نازل شدن بخشی از وجود انسان نیست؛ بلکه انسان با تمام وجودش نازل شده است. باتمامی خصایص ذاتی که در وجودش به ودیعه بود آنچه شایان ذکر است در سجده فرشتگان بر آدمی حکمتی است و آن آشکار شدن علت خلق تمامی هستی در خدمت وبرای آدم بود وشیطان نیز بدین جهت از سجده برآدم تکبر ورزید که مالکیت آدم برخود را نپذیرفت وازفرمان الهی خارج شد. شاید که او خود را شایسته مقام خلیفه الهی میدید اما مشیت خداوند برترین مشییتهاست براساس یفعل مایشاء و وقتی کسی شایسته مالکیت بر جهانی که خداوند برایش خلق کرده دارد درخورسجده میگردد و باریتعالی نیز به فرشتگان گفت إِنِّی أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ  و اگر کسی سجده نکرد  یقیناً رقیب آدمی است.  او امیدوار است که در این رقابت برنده شود وپناه بر خدا از روزی که او برنده شود. و هر کس در زندگی میداند که چقدر مغلوب شیطان شده است.
اما آنچه در اخلاق عرفانی از همه مهمتر است بزرگی ذات انسان است که چشمه ای از سرچشمه حق است واگر در این مقام نمی بود کجا درک مقام سبحان الله تعالی را میتوان کرد. آنچه باید درنظر داشت حفظ گنجینه ای است که در وجود آدم به ودیعه است ودر این راه ابتدا باید ارزش این گنجینه را شناخت و سپس راههای مراقبت از آن را از پیام آوران آموخت وسعی و جهد کرد و در شناخت وپرورش استعدادهای متعالی بالقوه و به مرحلهء بالفعل درآوردن آنها کوشید.
اما ابزارهای شناخت کدام اند ؟ بهترین راه برای شناخت این ابزارها نیز همان است که در قرآن میفرماید:
به شما چشم و گوش دادم - تفکر دادم - حکمت آموختم - پس باچشم وگوش و دیگر حواس در طبیعت دقت نظر کنیم و رمز و راز ستایش الهی درهمه موجودات را باقلب و روح احساس کنیم و دریابیم که یکی هست و هیچ نیست جزاو        وحده لااله الا هو
وبا نیروی تعقل دریابیم که روح بزرگ و متعالی خود را چگونه با ذات اقدسش پیوند دهیم و کاری کنیم که یک بار دیگر همه ملائک وحتی شیطان کبر و غرور را وادار به سجده کنیم چون ذات اقدس حق انسان را سزاوار سجده خلق کرد که انسان به حکمت اختیار سجده برخدایش کرد و در سجده اقرار کرد سبحان ربی الاعلی و بحمده.


نوشته شده توسط عارف در جمعه 21 مهر 1391 و ساعت 02:51 ب.ظ [+] | نظرات ()