تبلیغات
گفتگوی دینی - تکبر کردن 7 و پایانی

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام علیکم. بحث پایانی تکبر کردن را آغاز میکنیم.
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- انسان باید در مقابل سه دسته از افراد، خودش را عزیز کند : کافر، فاسق، متکبر.
2- انسان باید شرایط تواضع را حفظ کند و اعتدال را در آن رعایت کند که اگر در تواضع زیاده روی کرد موجب ذلت او میشود.
3- امام رضا (ع) فرمودند : تواضع این است که به مردم بدهی آنچه دوست داری به تو بدهند.
+ مطلبی به پست " غیبت 3 و پایانی " اضافه شد.
 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
انسان برای چند دسته از افراد نباید تواضع کند بلکه باید خودش را در مقابل آن ها عزیز کند. 1- کافر : کافر مورد بغض خداوند و انسان پَستی است که در قیامت آرزو میکند کاش خاک بودم. ( سوره 78 آیه 41 ) اگر کسی برای کافر خاشع شود در حقیقت کفر او را عزیز میدارد. 2- فاسق : همچنین در برابر کسی که آشکارا و بدون ترس گناه میکند و حرمت های الهی را میشکند نباید خشوع کرد بلکه باید بر او غضبناک بود و با ترش رویی با او برخورد کرد که این خود نهی از منکر است. علی (ع) فرمودند : پیغمبر اکرم (ص) به ما امر فرمود با اهل معصیت با چهره ی درهم کشیده مواجه شویم. ( وسائل الشیعه کتاب الامر بالمعروف ج11 ص413 ح1 ) 3- متکبر : در برابر آن احمقی که خودش را بزرگ و دیگران را خوار میداند چرا باید خاشع بود ؟ چون اولا خشوع در برابر متکبر ذلت می آورد دوما خشوع برای متکبر، باعث میشود که بر این گناه جرأت پیدا کند. پیغمبر اکرم (ص) فرمودند : هرگاه به اهل تواضع از امت من رسیدید با آن ها فروتنی کند، هرگاه به تکبرکنندگان رسیدید با آن ها تکبر کنید زیرا تکبرتان بر آنها سبب خواریشان میشود. ( جامع السعاده )
 نکته ای را هم که باید در پایان عرض کنم این است که در برابر این سه دسته افراد نباید تواضع کرد و همچنین نباید هم تکبر کرد. تکبر کردن با تواضع نکردن تفاوت دارند. اگر ما با فاسق با ترش رویی برخورد کنیم به خاطر این است که مورد بغض خداوند است اما نباید در مقابل او خودمان را بالاتر بدانیم بلکه باید بدانیم همه بنده ی عاجزی هستیم که اگر خداوند بخواهد هلاک و اگر بخواهد هدایت میشویم. ممکن است آن فاسق موفق به توبه شود و ما عاقبت به شر شویم. این نکته را با تأکید بیشتری باید به خاطر داشت که به خاطر خدا غضب و خشم نمودن روی کسی با تکبر نکردن منافات ندارد مثلا یک حاکمی به نوکر خودش دستور میدهد که پسر من را تربیت کن و اگر او کاری خلاف ادب کرد تنبیهش کن. پس اگر نوکر از پسر حاکم خطائی دید به روی او غضب میکند ( چون حاکم گفته است ) اما در عین حال خودش را از پسر حاکم بالاتر نمی بیند. پس با این حساب نباید جلوی متکبر، تکبر هم کرد زیرا کسی که تکبر دارد یعنی خودش را از دیگران بالاتر میداند و این خود پرستی هست که هیچگاه پسندیده نیست. بنابراین انسان باید در مقابل متکبر عزت ایمان را آشکار و مشخص کند تا با این کارش شخص متکبر را تجهیل کند. ( جاهلیت متکبر را نمایان کند )
در آیات و روایات به ما دستور رسیده که در برابر ثروتمندان به خاطر ثروت آن ها تواضع نکنیم که این تواضع، تواضع به مال دنیاست. خداوند در قرآن کریم میفرماید : و چشمان خود را مینداز به آنچه از زینت زندگانی دنیا به اصناف آن ها داده ایم تا آن ها را در آن آزمایش کنیم. ( سوره 20 آیه 131 ) اما اگر ثروتمند، با ایمان و تقوا هم بود تواضع برای او به خاطر ایمانش اشکالی ندارد. خوب است که ثروتمندان در مقابل فقیرها و تهیدستان تواضع کنند و چه بهتر که تهیدستان در مقابل ثروتمندان از راه تکیه بر خدا تکبر کنند یعنی چاپلوسی های گدایانه را ترک کنند یا در مقابل ثروتمندی که به مالش می نازد به اینکه مالک آسمان ها و زمین خداوند است تکیه کنند.
انسان باید شرایط تواضع را حفظ کند و اعتدال را در آن رعایت کند که اگر در تواضع زیاده روی کرد موجب ذلت او میشود. یعنی در برابر هرکس متناسب با وضعیتش تواضع کند مثلا تواضع در برابر پدر و مادر باید بیشتر از بیگانه باشد.
در فضیلت تواضع دو حدیث را ذکر خواهم کرد. روایت شده است که حضرت موسی پس از هر نماز، طرف راست و چپ صورتشان را برای تواضع نسبت به خداوند به خاک میمالیدند و به همین جهت خداوند او را کلیم خود قرار داد. ( سفینه البحار ) امام رضا (ع) فرمودند : تواضع این است که به مردم بدهی آنچه دوست داری به تو بدهند. ( کافی ج2 ص123 ) این نکته را باید توجه داشت که پیشوایان دینی ما از همه بیشتر تواضع و فروتنی میکردند. به هر حال آنچه که مهم است این است که ریشه ی تکبر را به هر چه بشود باید نابود کرد.
الحمدلله این گناه هم به پایان رسید.


نوشته شده توسط الـــعبد در یکشنبه 23 مهر 1391 و ساعت 06:02 ب.ظ [+] | نظرات ()