تبلیغات
گفتگوی دینی - یاری نکردن ستمدیدگان

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

http://up.vbiran.ir/images/ptxm9275rabfbotr8.jpg

سلام علیکم. با معرفی گناه دیگری در خدمت شما هستم.
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- در واقع یاری کردن مظلوم، نهی از منکر عملی است.
2- وجوب یاری کردن ستمدیدگان، غیر از جهت مال و بدن، از جهت آبرو هم هست زیرا آبروی مومن، مانند مال و خون او محترم است.
3- وجوب یاری کردن مظلوم و ستمدیده اختصاص به مومن ندارد و بطور کل، یاری کردن مظلوم در صورت توانایی است هرچند آن ستمدیده شیعه نباشد و یا حیوانی باشد.
 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
یکی دیگر از گناهان کبیره، یاری نکردن ستمدیدگان است. در واقع یاری کردن مظلوم، نهی از منکر عملی است پس کسی که مظلوم را یاری نکند، یکی از بزرگترین واجبات الهی را ترک کرده است. امام صادق (ع) فرمودند : هیچ مومنی نیست که کمک به مومن را ترک کند، در حالیکه میتواند، مگر اینکه خدای تعالی او را در دنیا و آخرت ذلیل میفرماید. ( بجارالانوار ج74 ص317 از امالی صدوق ) امام حسین (ع) فرمودند : ... جز این نیست که هرکس ناله بی کسی ما را بشنود و یا ما را ببیند و یاریمان نکند حق است بر خدا که او را به روی، در آتش اندازد. ( سفینه البحار ج2 ص590 ) امام صادق (ع) فرمودند: عالمی از یهود را در فبرش تازیانه ی عذاب زدند که قبرش را از آتش پر کرد. برای آنکه روزی بدون وضو نماز خوانده بود و بر ستمدیده ای گذشته و او را یاری نکرده بود. ( سفینه البحار ج2 ص590 ) پیامبر اکرم (ص) فرمودند : باید مومن را چه ظالم و چه مظلوم یاری کرد پس اگر ظالم باشد او را از ستم کردن باز دارد و اگر ستمدیده است او را در گرفتن حقش از ستمگر، یاری کند و او را ترک نکند و وانگذارد. ( دارالسلام نوری ج2 ص197 )
امام باقر (ع) فرمودند : کسی که نزد او عیب برادر مومنش ذکر شود پس او را یاری نکند و از او عیب را دفع نکند، در حالی که میتواند، خداوند او را در دنیا و آخرت رسوا می فرماید. البته این موضوع به تفصیل در بحث گناه غیبت ذکر شد اما نکته ای قابل ذکر است : از این حدیث و احادیث دیگر مشخص می شود که وجوب یاری کردن ستمدیدگان، غیر از جهت مال و بدن، از جهت آبرو هم هست زیرا آبروی مومن، مانند مال و خون او محترم است.
وجوب کمک به مظلوم، مخصوص زمانی نیست که مظلوم درخواست یاری کند بلکه هرکس خبردار بشود و بتواند ستمی که بر او وارد شده را برطرف کند، بر او واجب میشود. اما اگر آن مظلوم درخواست یاری کرد وجوب کمک، موکد میشود. پیامبر اکرم (ص) فرمودند : کسی که بشنود ناله ی شخصی را که میگوید ای مسلمانان به فریاد من برسید پس او را اجابت نکند ( به او کمک نکند ) مسلمان نیست. ( جهاد وسائل باب59 ص108 ) امام صادق (ع) فرمودند : کسی که برادر دینیش حاجتی از او بخواهد و با اینکه میتواند، آن را انجام ندهد، خداوند بر او در قبرش ماری بزرگ ( از مارهای دوزخ ) مسلط میفرماید که او را می گزد. ( مستدرک )
وجوب یاری کردن مظلوم و ستمدیده اختصاص به مومن ندارد و بطور کل، یاری کردن مظلوم در صورت توانایی است هرچند آن ستمدیده شیعه نباشد و یا حیوانی باشد. شیخ طوسی از امام صادق (ع) روایت میکند که فرمودند : مردی پیر از عابدهای بنی اسرائیل مشغول نماز بود که دید دو کودک، خروسی را گرفتند و پرش را می کَنند و آن خروس ناله و فریاد میکند. پس آن عابد همانطور مشغول نماز بود و آن حیوان را نجات نداد و از بچه ها جلوگیری نکرد. پس خداوند به زمین وحی فرمود آن عابد را فرو بر، و تا آخر دنیا فرو می رود.
در کل، یاری کردن مومن آثاری را در دنیا و آخرت خواهد داشت. امام صادق (ع) فرمودند : کسی که در برآوردن حاجت برادر مومن خود بکوشد تا اینکه خدای تعالی آن حاجت را به دست او جاری فرماید، خداوند ثواب حج و عمره و روزه و اعتکاف دو ماه مسجد الحرام را برایش می نویسد و آگر آن حاجت به دستش جاری نشد ثواب یک حج و عمره برایش می نویسد. ( وسائل کتاب الامر بالمعروف باب28 ج11 ص585 ) همچنین ایشان فرمودند : خدای تعالی به داوود وحی فرمود که بنده ای از بندگان من با یک حسنه نزد من می آید و من او را به بهشت می برم. گفت خداوندا آن حسنه کدام است ؟ فرمود : دفع کند از مومنی غمی و بلیه ای ( بلایی ) را اگرچه به یک خرما باشد. داوود عرض کرد : خداوندا سزاوار است کسی که تو را شناخت از تو امیدش را نبرَد.
همچنین علاوه بر ثواب های اخروی و دنیوی کسی که در رفع ظلم ستمدیده ای تلاش کند، این عمل، موجب زیادشدن آبروی او و موجب برآورده شدن حاجتش هم میشود. چنانچه داستانی به همین مضامین داریم. ( کلمه طیبه حاجی نوری ص238 نقل از منهاج الصلاح علامه حلی )
الحمدلله این گناه هم به پایان رسید.


نوشته شده توسط الـــعبد در سه شنبه 14 شهریور 1391 و ساعت 06:15 ق.ظ [+] | نظرات ()