تبلیغات
گفتگوی دینی - خیانت به امانت 1

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

بحث گناه " خیانت به امانت " را شروع میکنیم.
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- خداوند در قرآن کریم میفرماید : به درستی که خداوند خیانت کنندگان را دوست نمی دارد.
2- پیامبر اکرم (ص) فرمودند : امانت داری موجب ثروت و خیانت موجب تهیدستی است.
3- در حالات پیامبر ما رسیده است که قبل از اسلام، قریش او را امین میخواند و اموال و کالاهای خود را پیش آن حضرت به امانت می گذاشتند.
 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
خیانت به امانت یکی از گناهان کبیره ای است که در قرآن بر آن وعده ی عذاب داده شده است. خداوند در قرآن کریم میفرماید : به درستی که خداوند خیانت کنندگان را دوست نمی دارد. ( سوره انفال آیه60 ) اگر کسی از دیگری شما را امین دانست و چیزی نزدش امانت گذاشت باید ادای امانت کند و از عذاب پروردگارش بترسد ( که مبادا در امانت، خیانت کند ( سوره2 آیه283 ) به درستی که خدا به شما امر می کند امانت ها را به صاحبانش برگردانید. ( سوره4 آیه61 )
پیامبر (ص) فرمودند : کسی که در دنیا در خیانت، امانت کند و آن را به صاحبش ندهد تا بمیرد، بر غیر دین اسلام مرده و خدا را ملاقات می کند درحالیکه بر او خشمناک است. ( وسائل الشیعه کتاب الودیعه باب3 ص255 ج13 ) و در حدیث دیگر است که امر کرده میشود او را در آتش بیندازند پس برای همیشه در گودال جهنم فرو می رود. ( وسائل کتاب الودیعه باب3 ج13 ص226 )
پیامبر اکرم (ص) فرمودند : امانت داری موجب ثروت و خیانت موجب تهیدستی است. ( وسائل کتاب الودیعه باب3 ج13 ص227 )با این حساب، خیانت علاوه بر اینکه یک عمل زشت در نگاه دین است بلکه از آثار دنیوی آن، فقر است. امام صادق (ع) فرمودند : به طول رکوع و سجود شخص نگاه نکنید چون ممکن است در اثر عادتش باشد که ترک عادت بر او سخت دشوار است لیکن به راستگویی و امانت داری اش بنگرید. ( وسائل الشیعه کتاب الودیعه باب1 ص220 حدیث8 ج13 ) یعنی این دو خصلت که امانت داری هم یکی از آن دو خصلت است، دلیل بر قوت ایمان است.
اینجا سوالی را مطرح میکنیم که آیا تنها باید امانت مسلمان را برگردانیم و میشود امانت کافر را برنگردانیم ؟ در جواب باید گفت وجوب برگرداندن امانت و حرام بودن خیانت فقط مربوط به مسلمانان نیست بلکه حتی این موضوع درباره ی کفار و ناصبی ها هم صادق است.امام صادق (ع) فرمودند : ... اگر کشنده ی علی (ع) مرا بر چیزی امین قرار داد هر آینه امانتش را به او برمیگردانم. ( وسائل کتاب الودیعه باب2 ص221 ج13 ) امام سجاد (ع) به شیعیان خود فرمودند : ... اگر کشنده ی پدرم حسین بن علی (ع) مرا با شمشیری که با آن پدرم را کشته امین قرار دهد شمشیرش را به او رد میکنم. ( وسائل الشیعه کتاب الودیعه ج13 ص255 حدیث13 ) و نظایر این احادیث.
امام صادق (ع) فرمودند : کسی که امانتی نزدش سپرده شد و به صاحبش برگرداند هزار گره از گره های آتش را از گردن خود باز نموده است، پس در ادای امانت شتاب کنید جز این نیست کسی که امانتی نزدش سپرده شد ابلیس بر او یکصد شیطان از دستیارانش می گمارد تا او را وسوسه و گمراه سازند که در امانت خیانت کند و هلاکش کنند مگر کسی که خدا او را از شرشان نگهدارد.
در حالات پیامبر ما رسیده است که قبل از اسلام، قریش او را امین میخواند و اموال و کالاهای خود را پیش آن حضرت به امانت می گذاشتند.


نوشته شده توسط الـــعبد در دوشنبه 13 شهریور 1391 و ساعت 06:47 ق.ظ [+] | نظرات ()