تبلیغات
گفتگوی دینی - مسخره کردن

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام علیکم. گناه " مسخره کردن " بحثی جدا شده از گناه" ریختن آبروی مومن " است که ما آن را در پستی جدا هم ارسال میکنیم ان شاء الله.
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- بیان کردن حرف کسی و ... طوری که موجب خنده ی دیگران شود، مسخره کردن محسوب میشود.
2- جزای کسانی که مومنین را مسخره کردند اول سخریه ی الهی است و بعد، آتش دوزخ جایگاه آن ها خواهد بود.
3- امام هادی (ع) فرمودند : مسخره کردن، تفریح آدم های بی خرد و کار جاهلان است.
 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
بیان کردن گفتار یا رفتار یا وصف کسی یا خلقت کسی، طوری که باعث خنده ی دیگران شود را مسخره کردن مینامند که فرقی ندارد با گفتار باشد یا با عمل یا ایماء و اشاره و یا به کنایه. خداوند در سوره ی توبه میفرماید : کسانی که از روی استهزاء و سخریه ( مسخره کردن )، انفاق کنندگان از اهل ایمان را در انفاق هایشان عیب میکنند و نیز آنان را عیب میکنند که مال زیادی ندارند که در راه خدا انفاق کنند مگر به مقدار طاقت و کوشش خود، خداوند این استهزا کنندگان را سخریه میفرماید ( یعنی در عوض این مسخره کردن آنها، خداوند به آن ها پاداش میدهد ) و برایشان عذابی رنجاننده و دردناک است.
امام هادی (ع) فرمودند : مسخره کردن، تفریح آدم های بی خرد و کار جاهلان است.
جزای کسانی که مومنین را مسخره کردند اول سخریه ی الهی است و بعد، آتش دوزخ جایگاه آن ها خواهد بود. اما اینکه سخریه ی الهی چیست مطالبی ذکر شده است مانند اینکه خداوند مسخره کنندگان را در دنیا مهلت میدهد و آنها را در ناز و نعمت میگذارد و چون طغیانشان به نهایت رسید، یکدفعه آن ها را هلاک میکند و این نعمت ها ظاهرا نعمت است ولی واقعا و حقیقتا هلاکت آنهاست و این است سخریه ی الهی همچنین سخریه ی الهی در آخرت این است که مومنین بر تخت هایشان می نشینند و کافران که در دوزخ هستند، دری از دوزخ به سمت بهشت باز میشود. منافقان چون بهشت را ببیند به سرعت و با سختی خود را به در بهشت میرسانند و بهشتیان را با مقامات عالی می بینند و وقتیکه میخواهند وارد بهشت شوند درها فوری بسته میشود و مومنین بر آنها میخندند و این، جزا و پاداش مسخره کردن آنها در دنیاست. چنانچه خداوند در قرآن به این موضوع اشاره کرده است. ( سوره مطففین آیه 29 )
ثابت بن قیس هروقت به مجلس پیامبر اکرم (ص) وارد میشد اصحاب به خاطر سنگینی گوشش او را نزدیک پیامبر جا میدادند تا سخنان پیامبر را بشنود. روزی برای نماز صبح آخر صف ها جا گرفت پس بعد از نماز ایستاد و پا بر مردم نهاد و جلو میرفت تا جایی که میان او و پیغمبر یک نفر فاصله بود. به او گفت : دور شو تا نزد رسول خدا (ص) بنشینم. آن مرد گفت : جای خود بنشین. ثابت بن قیس خشمگین شد و همانجا نشست. وقتی که هوا روشن شد ثابت به او نگاه کرد و گفت تو کیستی ؟ گفت : فلان. ثابت بن قیس گفت : فلان پسر فلانه ( نام مادرش را که قبل از اسلام به فجور و زنا مشهور بود ذکر کرد ). آن مرد از این سرزنش خجالت کشید و شرمنده شد و سرش را زیر انداخت. پس این آیه نازل شد : ای کسانی که ایمان آورده اید، باید مسخره نکنند گروهی از شما از گروهی دیگر. شاید آنها ( در معنویت و تقرب به خداوند ) بهتر از مسخره کنندگان باشند. ( سوره حجرات آیه 11 ) ( تفسیر مجمع البیان )


نوشته شده توسط الـــعبد در جمعه 10 شهریور 1391 و ساعت 08:17 ق.ظ [+] | نظرات ()