تبلیغات
گفتگوی دینی - اسراف 2

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام علیکم . بحث اسراف را پیش خواهیم گرفت .
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- اسراف به اعتیار شخص و زمان فرق میکند.
2- بیشتر ورشکستگیها که خانمان سوز است از اسراف سرچشمه میگیرد.
3- رسول اکرم (ص) فرمودند : هرکس درهم و دیناز ذخیره کند و حق واجبش را نپردازد ( در راه بدهکار و ضرردیده و غیر آنها و در راه خدا انفاق نکند ) روز قیامت با آن داغ کرده میشود.
برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
باید توجه داشت که اسراف به اعتیار هر شخص فرق میکند که آیا فقیر است یا غنی ؟ پیر است یا جوان ؟ زیرا مثلا اگر فلان کس که دارای شئونات است لباس گرانی بخرد، فرق دارد با کسی که این شئونات را دارا نیست. امام صادق (ع) فرمودند :  بسا تهیدستی که اسراف کننده تر از ثروتمند است. زیرا ثروتمند خرج میکند از آنچه خداوند به او داده است و فقیر خرج میکند بی آنکه به او اعطائی شده باشد. ( فروع کافی ج4 ص55 باب زکاه )
ضمنا اینکه ما میگوییم اسراف ثروتمند با فقیر متفاوت است دلیل نمیشود که ثروتمند، با پولی که دارد هر کار و هر اسراف و هر گناهی خواست بکند بلکه حکم او شدیدتر است و تکلیفش به طبع، بیشتر است زیرا زیاده روی و صرف مال بیش از حدی که نیاز دارد و در مقام و شأن آنهاست حرام است و همچنین تکالیف دیگر نیز که دارد که مثلا خمس مالش را بدهد، اگر در فامیلش نیازمندی بود به او کمک کند و ... . رسول اکرم (ص) فرمودند : هرکس درهم و دیناز ذخیره کند و حق واجبش را نپردازد ( در راه بدهکار و ضرردیده و غیر آنها و در راه خدا انفاق نکند ) روز قیامت با آن داغ کرده میشود. ( تفسیر المیزان ج9 ص60 )
بنابراین بیشتر خرج های گران و تکلف و مشکلات معیشتی که مردم به آن مبتلا هستند به خاطر این است که ملاحظه ی خود را نمیکنند و مثلا خود را با قشر بالاتر، مقایسه میکنند و اگر مطابق دستور شرع و دین، به پایین دست های خود نگاه میکردند که زندگی بدتری از آنها دارند هیچوقت مبتلا به اسراف و ناراحتی های شدید نمی شدند. همچنین بیشتر ورشکستگیها که خانمان سوز است از اسراف سرچشمه میگیرد. امام صادق (ع) فرمودند : کسی که در معیشت خود میانه روی کند، من ضمانت میکنم که هرگز تهیدست نشود. ( نکاح وسائل فی النفقات باب25 ج15 ص259 ) امام صادق (ع) میفرمایند : کسی که قانع و راضی باشد به آنچه از دنیا روزیش شده، از غصه و زحمت و رنج بردن راحت میشود. ( سفینه البحار ج2 ص452 )
ما گفتیم که اسراف، به اعتیار اشخاص مختلف است و همچنین باید بگویم اسراف، به اعتیار زمان هم نیز مختلف است. مثلا ممکن است کسی برای زندگی خودش خرجی کند و اسراف نباشد، اما اگر در سالی قحطی بیاید آن خرج کردن برای او اسراف میشود و باید به مقدار نیاز خرج کند و بقیه را به کسانی که نیازمند هستند بدهد. در حدیثی معتب ( خادم امام صادق (ع) ) میگوید : ( مضمونا ) که امام صادق (ع) در سالی که در مدینه گرانی بود از من خواست تا گندم و جوهایی که برای چندماه ما کافی بود را بفروشم و مانند بقیه ی مردم که به گرانی آن را میخریدند، بخرم و بعد از خریداری آن، امام برای خوراک اهل منزل نصف جو و نصف گندم قرار داد. ( فروع کافی کتاب المعیشه باب الحکره ج5 ص166 )
همچنین نسبت به لباس هم همینطور است. بعضی از بی خردان به امام سجاد (ع) و امام صادق (ع) و امام رضا (ع) ایراد میگرفتند که شما چرا مانند پیامبر (ص) لباس نمیپوشید و لباس های فاخر میپوشید ؟ امام (ع) پاسخ میدادند که در زمان رسول خدا (ص) فقر عمومی بود و لباس مناسب آن زمان همان بود که جد ما میپوشید ولی زمان ما، زمان توسعه و گشادگی است و اگر بخواهیم مانند جد خود بپوشیم، به ما توهین میکنند. ( صلوه وسائل ابواب ملابس باب22 )


نوشته شده توسط الـــعبد در سه شنبه 7 شهریور 1391 و ساعت 11:30 ق.ظ [+] | نظرات ()