تبلیغات
گفتگوی دینی - تکبر کردن 3

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

http://up.vbiran.ir/images/opcuzb36751ed1ccwx.jpg

سلام علیکم . به بحث تکبر کردن 3 رسیدیم .
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- متکبر اگر حرف باطلی بزند و مردم حرفش را رد کنند خشمناک میشود.
2- هر کس که به چشم حقارت به مسلمانی نگاه کند و خود را برتر از او بداند مانند ابلیس است.
3- متکبران دیوانگان حقیقی هستند.
4- مصداق تکبر این است که شخص خود را دارای درجه ای بداند و به خرج دیگران بدهد چنانچه قرآن کریم به شدت از تزکیه نفس، نهی کرده است.
برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
3- کبر با بندگان خدا : قسم سوم، تکبر کردن در برابر مردم است یعنی شخص خود را بزرگ تر از دیگران بداند و مردم را کوچکتر از خود بداند و بر آنها فخر بفروشد و از مساوات با آنها بدش بیاید . مثلا در راه رفتن بخواهد بر مردم مقدم شود و در مجلسی بخواهد بالادست همه بنشیند و توقع سلام و کوچکی کردن از کسی دارد . اگر کسی او را نصیحت کند متنفر میشود و نمیپدیرد. اگر حرف باطلی بزند و مردم حرفش را رد کنند خشمناک میشود و موارد دیگر که به همین ها اکتفا میکنیم و در جلوتر ان شاء الله موارد را بیشتر باز خواهیم کرد.
پیغمبر اکرم (ص) فرمودند : بزرگترین مراتب کبر، خوار شمردن خلق و سبک گرفتن حق است. ( کافی ج2 ص310 ) خداوند در سوره ی بقره میفرماید : و چون به او ( کافر و منافق ) گفته میشود از خدا بترس و ترک فساد و گناه کن ، عزت و حمیت جاهلیت او را بر آن می دارد که چون نام خدا و ترس از او میشوند بدتر کند ... ( سوره 2 آیه 205 ) در سوره ی لقمان میفرماید : و تکبر نکن به گردانیدن روی خود از مردم هنگامی که با تو سخن میگویند ( یعنی هنگام صحبت تواضع داشته باش ) و بر زمین مخرام از روی ناز ( مانند جاهلان که با ناز روی زمین می خرامند ) ... ( سوره 31 آیه 17 ) در واقع این را بگوییم هر کس که به چشم حقارت به مسلمانی نگاه کند و خود را برتر از او بداند مانند ابلیس است که به حضرت آدم به چشم حقارت نگاه کرد و گفت من از آدم بهترم.
اگر شما مثلا ثرورت یا مقامی دارید و به خرج مردم میدهید تا بر آنها جلوه کنید و فحر بفروشید، از مصادیق تکبر کردن در برابر خلق است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هرکه جامه ای ( لباسی ) بپوشد و در آن جامه تکبر کند خدا او را از کنار آتش جهنم فرو برد و قرین قارون در دوزخ است. ... هرکه فقیری را کوچک شمارد، حق تعالی او را به قدر ( اندازه ) مورچه های کوچک به صورت آدمی محشور میفرماید تا داخل دوزخ شود. ( بحارالانوار ج16 باب جوامع مناهی النبی (ص) ج76 جدید ص76 )
حدیثی در بحارالانوار نقل شده است که نشان میدهد متکبران دیوانگان حقیقی هستند . روزی پیغمبر اکرم (ص) بر جماعتی گذاشتند که یکجا جمع شده بودند. حضرت پرسیدند : برای چه اینجا جمع شده اید ؟ عرض کردند دیوانه ای در اینجا هست و حرکاتی میکند. فرمود : این دیوانه نیست بلکه مریض است. دیوانه به کسی میگویند که ... به سبب خودبینی به راست و چپ خودش نگاه کند ... دوش ها و پهلوهای خود را متکبرانه تکان دهد و از خدا بهشت را بخواهد در حالیکه مشغول معصیت خداوند باشد ... این است دیوانه. ( بحارالانوار ج15 باب الکبر صفحه 125 ج73 جدید ص233 )
این موردی که عرض خواهم کرد بیشتر مربوط به کسانی است که در تزکیه نفس هستند و در معرض این خطر هستند. یکی از موارد تکبر این است که شخص خود را پاک و دارای درجه ای بداند و به خرج دیگران بدهد چنانچه قرآن کریم به شدت از تزکیه نفس، نهی کرده است. ( سوره 53 آیه 33 ) گاهی تزکیه نفس به علم است یعنی میگوید من فلان علوم را دارم، فلان استاد را دیده ام. همچنین گاهی تزکیه نفس به عبادت است یعنی مثلا میگوید من روزها روزه بودم. گاهی تزکیه نفس بطور ضمنی میشود ( یعنی به صراحت نمیگوید ) مثلا میگوید فلان شخص که به من ستم کرد، فلان بیماری را گرفت.


نوشته شده توسط الـــعبد در سه شنبه 31 مرداد 1391 و ساعت 04:24 ب.ظ [+] | نظرات ()