تبلیغات
گفتگوی دینی - اسراف 1

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام علیکم . ان شاء الله گناه جدیدی را شروع میکنیم و آن اسراف است . چیزی که چه در زمان حال و چه در همان زمان های گذشته کمتر به آن پرداخته میشده است.
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- قرآن کریم میفرماید : اسراف کنندگان برادران شیطانند.
2- دور ریختن تتمه ی آبی که خورده ا، اسراف است زیرا در برخی موارد به کار می آید.
3- امام صادق (ع) فرمودند : کسی که مالش را به علت اسراف تلف کرد و فقیر شد دعایش مستجاب نمی شود.
4- اگر شما مالی داشته باشی و آن را در جایی که سزاوار نیست، خرج کنی تبذیر است و اگر پولت را در جایی که زیادتر از آنچه سزاوار است خرج کنی اسراف است.

برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
اسراف یکی از گناهان بزرگ و کبیره است. قرآن کریم میفرماید : بخورید و بیاشامید ( از آنچه بر شما حلال شده ) ولی از حد نگذرانید به درستی که خداوند اسراف کنندگان را دوست نمی دارد. ( سوره7 آیه29 ) همچنین میفرماید : به درستی که اسراف کنندگان اصحاب آتشند. ( سوره 40 آیه 43 ) همچنین میفرماید : اسراف کنندگان برادران شیطانند. ( سوره بنی اسرائیل آیه 27 )
امام صادق (ع) میفرماید : جز این نیست که خداوند اقتصاد ( میانه روی ) را دوست و اسراف را دشمن می دارد حتی دور انداختن هسته ی خرما را زیرا آن هم به کار می آید ( چنانچه در عربستان بذر نخل است و نوعی خوراک شتر است ) و همچنین ریختن تتمه ی آبی که خورده ای ( زیرا آن هم در بعضی موارد به کار می آید ) و سند آن در نکاح وسائل فی النفقات باب 25 صفحه 257 ج 15 موجود است . بشر بن عمر میگوید : بر حضرت صادق (ع) وارد شدیم، آن حضرت رطب ( خرما ) طلبید، آوردند و مشغول خوردن شدیم. بعضی هسته خرما را دور می ریختند. حضرت از خوردن رطب دست برداشت و فرمود : چنین مکن، اینکار تبذیر ( اسراف ) است و خدا فساد را دوست نمیدارد. ( نکاح مستدرک ابواب النفقات باب 22 )
امام علی (ع) فرمودند : هرگاه خداوند اراده ی خیری به بنده ای بفرماید .... او را از اسراف و بدی تدبیر دور میفرماید. ( دررالکلم آمدی - نکاح مستدرک باب 20 )
امام صادق (ع) میفرمایند : آیا گمان میکنی خدا به کسی که مال داده به خاطر احترام او است ؟ یا به کسی که نداده به واسطه ی پستی او است ؟ نه چنین نیست. بلکه مال، مال خدا است و آن را بعنوان امانت نزد شخص قرار میدهد و اذان داده که بطور میانه روی از آن بخورد و بیاشامد و لباس بپوشد ( یعنی اسراف نکند). ( نکاح مستدرک الوسائل ابواب النفقات باب 22 ) امام صادق (ع) فرمودند : کسی که مالش را به علت اسراف تلف کرد و فقیر شد دعایش مستجاب نمی شود و چون بگوید خدایا به من مال ده حق تعالی میفرماید آیا تو را به اقتصاد ( میانه روی ) امر نکردم ؟
اسراف یعنی تجاوز از حد و زیاده روی کردن در چیزی. حالا چه از جهت کمیت چه کیفیت . در مورد کمیت میتوان گفت استفاده و خرج کردن مال در راهی که شرعا و عقلا سزاوار نیست هرچند پول کمی باشد و از نظر کیفیت میتوان گفت مثلا لباسی که در شأن من است و مناسب من است صد تومان می باشد اما من لباسی به قیمت 500 تومان میخرم.
حال باید توجه داشت اسراف و تبذیر کمی با هم تفاوت دارند . اگر شما مالی داشته باشی و آن را در جایی که سزاوار نیست، خرج کنی تبذیر است و اگر پولت را در جایی که زیادتر از آنچه سزاوار است خرج کنی اسراف است.
توجه شما رو به دو حدیث زیبا جلب میکنم . امام علی (ع) فرمودند : اسراف کننده 3 نشانه دارد : 1- آنچه سزاوارش نیست بخورد را میخورد . 2- آنچه سزاوار و لایق به حال و شأن او نیست میپوشد. 3- آنچه را سزاوارش نیست بخرد، میخرد. ( بحارالانوار ) امام صادق (ع) فرمودند : لباسی را که برای حفظ آبرو و پوشیدن در انظار خلق تهیه کرده ای، اگر  آن را در موقع کار کردن یا جاییکه مناسب پوشیدن آن نیست بپوشی اسراف است. ( نکاح مستدرک ابواب النفقات باب 22 )


نوشته شده توسط الـــعبد در دوشنبه 30 مرداد 1391 و ساعت 04:37 ب.ظ [+] | نظرات ()