تبلیغات
گفتگوی دینی - عقوق والدین 5 و پایانی

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

http://up.vbiran.ir/images/imvvqugsid684fn2int2.jpg

سلام علیکم . بحث عقوق والدین 5 رو شروع خواهیم کرد و آخرین توضیحات مربوط به این گناه است . امیدوار هستم که ان شاء الله این گناه در وجود ما ریشه کن شود . قابل ذکر است در پست های قبل، ما از وظایف اولاد در برابر والدین سخن گفتیم و در این پست غالبا درباره وظایف و حقوق والدین در برابر فرزند می نویسیم .
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- از جمله کارهای مهمی که والدین باید بکنند این است که کاری نکنند که فرزند به عقوق آن ها دچار شود.
2- پیامبر اکرم (ص) فرمودند : کسی که فرزند خود را ببوسد حسنه ای برایش ثبت می شود.
3- شرافت پدر روحانی بر جسمانی مانند مزیت آخرت بر دنیاست.
برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
حقوقی برای اولاد بر عهده ی پدر و مادر است که واجب است عمل کنند و اگر رعایت نکنند قطع رحم کرده اند زیرا پس از والدین نزدیکترین ارحام و فامیل ها نسبت به شخص، اولاد است. همچنین اگر والدین حقوقی که اولاد دارند را رعایت نکنند مبتلا به آثار وخیمه ی آن میشوند که حدیثی از پیامبر اکرم (ص) به این مضمون رسیده است. ( وسائل الشیعه )
از جمله کارهای مهمی که والدین باید بکنند این است که کاری نکنند که فرزند به عقوق آن ها دچار شود مثلا کارهای سخت به او نگویند که ممکن است فرزند از آن ها اطاعت نکند و در نتیجه عاق شود یا مثلا خیلی به فرزند ایراد نگیرند. وظیفه والدین این است که فرزند را در انجام واجب الهی، یعنی نیکی و ادب رعایت کردن در برابر والدین کمک کنند مثلا لغزش هایش را نادیده بگیرند.
پسر از زمانی که به دنیا می آید تا زمانی که به حد رشد برسد و میتواند کسب و کاری راه بندازد و معیشت خود را فراهم کند نفقه اش ( خوراک و پوشاک و مسکن ) بر پدر واجب است و دختر هم همینطور است یعنی از زمان تولد تا زمانیکه منزل شوهر رود یا دارائی داشته باشد.
از حقوق و حق هایی که پسران دارند این است که سعی در ازدواج او بعد از رشد و بلوغ شود چنانچه از حق های دختر، فرستادن به خانه ی شوهر است و والدین نمیتوانند مانع شوهر کردنش شوند و قرآن کریم هم این مطلب را بیان فرمودند. ( سوره 2 آیه 232 )
والدین باید فرزند را با اصول و فروع دین اشنا کنند و مخصوصا خواندن قرآن کریم را به آنها یاد بدهند و باید به آن ها ادب بیاموزند.
در پایین چند نمونه از محبت و شفقتی که سفارش شده والدین در برابر اولاد بکنند را می آوریم :
پیغمبر اکرم (ص) فرمودند : فرزندان خود را دوست بدارید ... هر گاه وعده ای به آن ها دادید به آن وفا کنید چون امید فرزند تنها به پدر و مادر است. ... کسی که فرزند خود را ببوسد حسنه ای برایش ثبت می شود ... به هر بوسه ای درجه ای در بهشت برایش خواهد بود . و همچنین روایت شده هروقت پدر از روی مهربانی به فرزندش نگاه کند و او را خوشحال کند ثواب آزاد کردن بنده در نامه ی عملش نوشته می شود. مردی از انصار از امام صادق (ع) پرسید نیکی به چه اشخاصی بر من لازم است ؟ فرمود : والدینت . گفت : هر دو از دنیا رفته اند. فرمود : به فرزندانت نیکی کن. و درباره ی نیکی به فرزندان باید بگوییم دختر به نیکی سزاوارتر است چون در احادیث سفارش بیشتری شده و مستحب است هدیه ای که پدر به خانه می آورد، دختر را بر پسر مقدم بدارد. مخصوصا دختری که اسمش فاطمه است را نباید نفرین کرد هرچند با والدین بدرفتاری کند.
آنچه که ما درباره وجوب نیکی به والدین و دوری از عقوق والدین گفتیم درباره ی والدین جسمانی بود که موجب به دنیا آمدن شما شده اند ( همین والدینی که عرفا میگویند والدین ) اما نیکی به پدر روحانی سزاوارتر است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: یا علی من و تو دو پدر این امتیم. و قطعا شرافت پدر روحانی بر جسمانی مانند مزیت آخرت بر دنیاست. آنچه ما ثواب برای نیکی به والدین و عقاب برای عقوق والدین گفتیم درمورد والدین روحانی هزار درجه می باشد و قطعا شدیدتر است.
عقوق والد روحانی ترک اطاعت دستوراتش و تابع نبودن و تسلیم نبودن نسبت به او و پاره شدن رشته اتصال به اوست. امام رضا (ع) میفرمایند:  آیا شما را بد نیست که والدین جسمانی در اثر عقوق شما را از خود نفی کنند یعنی بگویند این فرزند ما نیست ؟ گفتند چرا! فرمود: پس سعی کنید والدین روحانی شما که افضل والدین جسمانی هستند شما را از خود نفی نکنند و شما را به فرزندی بپذیرند.
نیکی به والد روحانی یعنی اینکه تسلیم مطلق او باشی و همه ی دستوراتش را اطاعت کنی و در نهایت تعظیم و تجلیل از مقام والای آن ها و اینکه خود را در ادای حق آن ها مقصر بدانی.
در حال حیات به محضر آن ها مشرف شوی و در حال ممات به زیارت قبور آن ها بروی و یادت باشد و بدان هرچه بیشتر به آن ها متمسک شوی خودت بیشتر بهره می بری. قرآن کریم میفرماید: بگو ای پیغمبر، آنچه را از مزد رسالت که دوستی اهل بیت (ع) است از شما طلب نمودم برای خود شما است. ( سوره 34 آیه 46 ) همچنین از نیکی کردن به پدر روحانی گرامی داشتن ذریه و فرزندان او و فرستادن هدایا در حال حیات و صدقه و انجام اعمال خیر به نیابت از آنها در حال ممات است . همچنین هروقت اسمش را شنیدی صلوات بفرست و ارتفاع درجه اش را بخواه.
الحمدلله این گناه هم به پایان رسید ...
 التماس دعا


نوشته شده توسط الـــعبد در دوشنبه 30 مرداد 1391 و ساعت 01:46 ق.ظ [+] | نظرات ()