تبلیغات
گفتگوی دینی - عقوق والدین 4

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام علیکم . بحث عقوق والدین رو جلو می بریم .
1- اگر شخص بخواهد به سفر مباح یا مستحبی برود حرام است از والدین اجازه نگیرد.
2- در صورتی که سفر جهاد برای فرزند واجب عینی نباشد والدین میتوانند او را از آن سفر نهی کنند.
3- روایت شده امام سجاد (ع) پسری را دیدند  که در راه رفتن تکیه به دست پدر نموده پس آن حضرت بر آن پسر غضبناک شد تا آخر عمرش با او سخن نفرمود.
برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
در اسلام امر شده که فرزند در بعضی امور از پدر و مادر اجازه بگیرد که ان شاء الله ذکر خواهد شد. شهید اول در کتاب قواعد ده فرع عنوان نموده است :
1- اگر شخص بخواهد به سفر مباح یا مستحبی برود حرام است از والدین اجازه نگیرد اما سفری که مربوط به تجارت و علم میشود اگر بدست آوردن سود و تحصیل علم در شهری که والدین هستند ممکن نشود بعضی از فقها جواز این سفر را داده اند. ( توضیح در پایین )
2- بعضی از فقها گفته اند که بر فرزند واجب است در همه جا اطاعت والدین کند هر چند آن چیز شبهه ناک باشد . مثلا پدری از فرزند خود میخواهد که با او هم سفره شود و فرزند میداند که این غذا شبهه ناک است، در این حال واجب است اطاعت کند و از آن غذای شبهه ناک استفاده کند زیرا ترک شبهه ناک مستحب اما اطاعت از والدین واجب است.
3- زمانی که اذان شده است و شخص برای بدست آوردن ثواب اول وقت نماز، میخواهد نماز بخواند اگر در این حال والدین به او دستوری بدهند باید اول آن دستور را انجام دهد چون نماز اول وقت مستحب اما اطاعت از والدین واجب است.
4- اقرب ( قریب تر ، نزدیکتر ) آن است که والدین نمیتوانند فرزند را از خواندن نماز با جماعت منع کنند مگر در صورتیکه حاضر شدن فرزند در مسجد برای آنها سبب ناراحتی و اذیت شود مانند اینکه فرزند برای نماز صبح و در تاریکی بخواهد به مسجد برود و والدین برای او نگران و ترسان هستند.
5- در صورتی که سفر جهاد برای فرزند واجب عینی نباشد والدین میتوانند او را از آن سفر نهی کنند.
6- در واجبات کفایی اگر برای والدین معلوم باشد یا احتمال دهند و مظنون باشند که دیگران واجبات کفایی را انجام میدهند میتوانند فرزند خود را از تمام واجبات کفایی منع کنند .
7- بعضی از فقهاء گفته اند اگر شخص نماز مستحبی میخواند و والدین صدایش بزنند باید نماز را قطع کند.
8- همانطوری که برای فرزند واجب است والدینش را اذیت نکند همچنین واجب است نگذارد دیگران هم والدینش را اذیت کنند و به مقدار قوه و نیرویش باید آن ها را از آزار دیگران حفظ کند.
9- روزه مستحبی را بدون اذن پدر ترک کند. ( توضیح در پایین )
10- قسم و عهد را بدون اذن پدر ترک کند. ( توضیح در پایین )
همانطوری که عرض کردیم این ده فرع از فرمایشات شهید است اما در مورد شماره 1 میتوانید برای متوجه شدن فتاوای مراجع فعلی به رساله ی عروه الوثقی در صلاه مسافر مسأله مراجعه کنید. و در مورد شماره 9 میتوان گفت چیزی که بین فقیهان شهرت دارد کراهت است نه حرمت و حرام بودن، و همچنین در اینکه شخص برای روزه ی مستحبی از مادر هم اجازه بگیرد متنی یافت نشد. و همچنین در شماره 10 هم برای توضیح و دانستن فتوای مراجع فعلی میتوانید به رساله ی وسیله النجاه ( کتاب نذر و عهد و یمین ) مراجعه کنید.
و در این قسمت هم چندی از آداب ارتباط و صحبت کردن با والدین را بیان خواهیم کرد که ان شاء الله خداوند توفیق عمل به این آداب را به ما بدهد :
1- هر وقت شخص میخواهد والدین را صدا کند آن ها را به اسم صدا نکند بلکه با القابی همچون بابا، آقا، مادر و غیره صدا کند.
2- جلو آن ها راه نرود و پیش از آنها ننشیند.
3- قبل از آن ها شروع به خوردن غذا نکند.
4- در مجلس روی خود را از آن ها برنگرداند.
5- در سخن گفتن صدای خود را بلندتر از آن ها نکند.
6- دست خود را بالای دست آن ها قرار ندهد.
7- کاری نکند که مردم، پدر یا مادرش را بد بگویند و سب و لعن کنند مثل اینکه شخص پدر کسی را دشنام دهد و او هم برگردد پدر این را دشنام دهد.
8- روایت شده امام سجاد (ع) پسری را دیدند  که در راه رفتن تکیه به دست پدر نموده پس آن حضرت بر آن پسر غضبناک شد تا آخر عمرش با او سخن نفرمود. ( کافی )
و در پایان لازم بذکر است بگوییم زمانی این موارد ذکر شده واجب میشود که با ترک آن ها والدین رنجیده و آزرده خاطر شوند مثلا اگر نفقه ی والدین را ندهد و والدین از او ناراحت شوند و ناچارا مطالبه کنند واجب است انسان قبل از مطالبه کردن آن ها نفقه را بدهد یا اگر در یک مهمانی، زمانیکه پشت به والدین کند آنها رنجیده میشوند واجب است این کار را نکند اما ترک کردن این کار زمانیکه والدین رنجیده و ناراحت نشوند معلوم نیست حرام باشد. و آنچه گفته شد که لازم است به والدین احترام گذاشت و آن ها را اکرام کرد آن اکرام و احترامی است که ترکش موجب آزار و اذیت آن ها شود مانند اینکه صدایش را بلندتر از صدای آن ها کند یا جلوی آن ها راه برود البته تمام آنها حرام است ولی ترک بعضی موارد اکرام، بدون اینکه قصد اهانت باشد و موجب اذیت و رنجش والدین نشود معلوم نیست حرام باشد بلکه بعضی موارد از مستحبات است.


نوشته شده توسط الـــعبد در شنبه 7 مرداد 1391 و ساعت 02:36 ب.ظ [+] | نظرات ()