تبلیغات
گفتگوی دینی - تکبر کردن 1

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

 

سلام علیکم . بحث تکبر کردن و توضیح و اقسام آن را شروع میکنیم و در اواخر این مبحث، تواضع کردن و مطالب آن را هم بیان خواهیم کرد ان شاء الله .همچنین بابت تأخیر در ارسال پست هم معذرت میخوام چون من مرورگرم مشکل پیدا کرده بود و حتی پست هم ارسال کردم برای وب اما متأسفانه نشد.

خلاصه و نکاتی از این مطلب :

1- امام باقر (ع) فرمودند : کبر و بزرگی به منزله ی لباس مخصوص خداوند است و کسی که تکبر میکند در صفت ویژه ی خداوند، با او ستیز نموده.

2- امام صادق (ع) در حدیثی کمترین درجات الحاد را کبر گفته اند.
3-امام باقر (ع)  فرمودند : جز این نیست که متکبران به صورت مورچه های ریز محشور می شوند و مردم آن ها را پایمال می کنند تا خداوند از حساب خلائق فازغ شود.

برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
تکبر کردن یکی از گناهان کبیره است که در روایت فضل بن شادان از امام رضا (ع) آمده است و شیخ انصاری هم در مکاسب سند این روایت را تضمین کرده است. قرآن کریم میفرماید: آیا نیست در دوزخ جایگاه تکبرکنندگان ؟ (سوره 39 آیه 61 ) یعنی بله جایگاه متکبرین در جهنم است. آیاتی که درباره تکبر وارد شده است زیاد هست اما میتوانیم به موضوع تکبر شیطان اشاره کنیم . در سوره بقره میفرماید: شیطان به آدم سجده نکرد و تکبر نمود و از کافرین گردید. ( سوره بقره آیه 34 ) و مولای متقیان علی (ع) در خطبه ای ما را به عبرت گرفتن درباره ی ابلیس که چگونه اعمالش باطل شد سفارش میفرمایند. پیامبر اکرم (ص) میفرماید: سه طایفه اند که خداوند در قیامت با آنها سخن نمیفرماید ( یعنی خداوند بر آنها غضب میکند ) و به نظر رحمت به ایشان نمی نگرد و برایشان عذاب دردناکی است : پیرمرد زناکار، حاکم ظلم کننده، فقیر متکبر. ( کافی ) درباره ی فقیر متکبر میتوانیم بگوییم که یکی از دلایل تکبر کردن داشتن مال است و کسی که نه مال دارد و هم تکبر میکند معلوم میشود خبیث و معاند (عناد کننده) با آفریدگار است.
شخصی از امام صادق (ع) میپرسد: کمترین درجات الحاد ( انحراف از حق ) چیست ؟ حضرت فرمود : کمترین درجاتش کبر است. ( کافی ج2 ص309 ) امام باقر (ع) فرمودند : کبر و بزرگی به منزله ی لباس مخصوص خداوند است و کسی که تکبر میکند در صفت ویژه ی خداوند، با او ستیز نموده. (کافی) زیرا کسی که متکبر است بندگی خود و بزرگی خود را فراموش میکند و خودش را مستقل میداند . همچنین باید گفت انسان میتواند به هر یک از صفات خدا که بشود بشر دارا شد، آراسته شود مثل احسان و عفو اما صفت عزت و عظمت و کبریائی صفتی فقط برای خداوند است.
اما حدیثی که به نظر خودم خیلی جالب بود از امام صادق (ع) است که فرمودند : در دوزخ دره ایست ویژه متکبران که ان را سقر می گویند: از سختی گرمای خود به خداوند شکایت کرد و اجازه خواست دمی برزند پس دمی برکشید و دوزخ را سوخت. ( کافی ج2 ص310 ) همچنین ایشان فرمودند : جز این نیست که متکبران به صورت مورچه های ریز محشور می شوند و مردم آن ها را پایمال می کنند تا خداوند از حساب خلائق فازغ شود. ( کافی ج2 ص311 ) علامه مجلسی شرحی بر این حدیث زدند: ممکن است انسان در روز رستاخیر کوچک تر از بدن خود باشد با اینکه همه ی اجزای اصلی یا برخی از آن ها در او باشد و بعدا اجزای دیگر بدن اضافه شوند و درشت تر شود زیرا بعید است تا این حد اجزای بدن درهم کوبیده شوند و ممکن است منظور این باشد که با بدنی اینطور خوار محشور میشوند هرچند تنشان بزرگ تر باشد.
اما درباره تکبر مطلب مختصری میگوییم که ان شاء الله در پست بعد مربوط به تکبر هم باز یادآور خواهیم شد. تکبر حالتی است در انسان از خودبینی به وجود می آید که خود را بالاتر از دیگری یا دیگران میداند و ظاهر ساختن این حالت را در کردار (عمل) و گفتار، تکبر میگویند. تکبر بر سه قسم است : 1- کبر در برابر خدا 2- کبر در برابر پیغمبر و امام 3- کبر با مردم .


نوشته شده توسط الـــعبد در سه شنبه 3 مرداد 1391 و ساعت 06:57 ب.ظ [+] | نظرات ()