تبلیغات
گفتگوی دینی - گواهی ندادن 1

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام علیکم . اولین روزهای ماه مبارک رمضان را به شما تبریک میگم و ان شاء الله بتونیم از توفیقات این ماه عزیز بهره مند بشیم. بحث گواهی ندادن را میخواهیم شروع کنیم و ان شاء الله در دو پست به پایان میرسد.
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- قران میفرماید: و نپوشید گواهی خود را و هر کس گواهیش را بپوشد و ادای شهادت نکند جز این نیست که دلش گناهکار است.
2- اگر با کسی دشمن هستیم نباید مانع حق گویی ما شود.
3- اگر کسی از انسان گواه شدن را خواهش کرد واجب است انسان این شهادت را تحمل کند و نمیتواند گواه نشود و خداوند به آنچه میکنید دانا است.
 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
یکی از گناهان کبیره ای که معرفی شده است گواهی ندادن است یعنی مثلا من حقی را میدانم اما آن را کتمان میکنم و گواهی نمیدهم با شرح جزئیاتی که ذکر خواهد شد. قران میفرماید: و نپوشید گواهی خود را و هر کس گواهیش را بپوشد و ادای شهادت نکند جز این نیست که دلش گناهکار است و خداوند به آنچه میکنید دانا است. ( آیه 284 سوره بقره ) در نسبت دادن این گناه به دل، دومطلب است . یکی اینکه شهادت ندادن از گناهان قلبی است یعنی حقیقتی را در دلش میداند اما آن را روشن و آشکار نمیکند. دیگری هم اینکه قلب از جسد افضل و بهتر است و طاعت و عبادتی هم که درباره ی قلب است ( ایمان ) از همه ی طاعتها برتر است پس گناهانی هم که مربوط به قلب است مانند حسادت سخت تر و بزرگتر از گناهان دیگر میباشند.
سوره نساء آیه 34 میفرماید : ... از برای خدا گواهی دهنده باشید هرچند آن گواهی بر ضرر شخص شما یا پدر و مادر و خویشان نزدیکتان تمام شود ( منظور اینکه به فکر منفعت برای خودت و پدر و مادر نزدیکان نباش و ملاحظه ی خدا رو بکن ) ... پس هوای نفس خود را پیروی نکنید برای اینکه ... از شهادت رو بگردانید ( شهادت ندهید ).
باید توجه داشته باشیم مثلا اگر با کسی دشمن هستیم نباید مانع حق گویی ما شود. سوره مائده آیه 8 میفرماید: ... نباید دشمنی با گروهی شما را بر ترک عدالت وا دارد، عدالت کنید ... . پیامبر اکرم (ص) فرمودند: کسی که ... گواهی خود را پنهان سازد خداوند در حضور خلائق (مردم) گوشتش را به خودش میخوراند و به جهنم میرود در حالیکه زبانش را می گزد. ( وسائل الشیعه ج18 ص228 حدیث6 ) حضرت موسی بن جعفر (ع) میفرماید : ... خداوند میفرماید ( خداوند امر فرموده که امانتها را به اهلش برگردانید ) و گواهی هم امانتی است که در موقع الزام باید اداء شود.
حالا فرض میگیریم که مسلمانی از مسلمانی میخواهد که مثلا بیاید و انجام معامله ای را ببیند و شاهد باشد تا در موقعی که لازم است، گواهی دهد. آیا آن مسلمان شرعا باید این درخواست را بپذیرد ؟ و برای او پذیرفتن این مطلب واجب است ؟ چیزی که بین فقیهان شهرت دارد وجوب این مطلب است زیرا حدیثی از حضرت موسی بن جعفر (ع) در وسائل به دست رسیده است که میفرمایند: هر گاه کسی تو را بخواند تا بر بدهی یا حقی گواه شوی نمیتوانی مسامحه کنی و حاضر نشوی. ( وسائل کتاب الشهادات باب1 ج68 ص226 حدیث7 )
و همچنین امام صادق (ع) در حدیثی میفرمایند دعای چهارکس مستجاب نمیشود که در معرفی گروه چهارم میفرمایند : شخصی که مالی به دیگری قرض بدهد و بر آن گواه نگیرد و آن کس بدهی خود را منکر شود، در پاسخ دعایش گفته میشود : آیا تو را به گواه گرفتن امر نکردیم ؟ ( عده الداعی ) بنابراین اگر کسی از انسان این مطلب را خواهش کرد واجب است انسان این شهادت را تحمل کند و نمیتواند گواه نشود و خوب است بعد از اینکه حاضر شد تمام خصوصیات مورد گواهی را ببیند و آنچه را که می بیند خوب به ذهنش بسپارد یا در جای محفوظ و خوبی یادداشت کند تا در موقعی که لازم شد گواهی دهد، فراموش نکرده باشد و اشتباه نکند و از روی علم و یقین شهادت دهد.


نوشته شده توسط الـــعبد در یکشنبه 1 مرداد 1391 و ساعت 01:10 ق.ظ [+] | نظرات ()