تبلیغات
گفتگوی دینی - عقوق والدین 3

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام علیکم . به بحث عقوق والدین میرسیم و ادامه میدیم .
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- پیامبر اکرم (ص) فرمودند: اگر در نماز مستحبی باشی و پدر تو را بخواند نماز را قطع نکن، ولی اگر مادر تو را خواند نماز را رها کن.
2- چه بسا کسی که حق پدر و مادر را تا وقتی زنده اند بجا آورده باشد اما پس از مردنشان، فراموششان کند و به آنها نیکی نکند که در این صورت عاق والدین محسوب میشود.
3- در تعارض امر پدر و مادر باید در مرحله ی اول نظر هر دو طرف را جلب کنیم یعنی به قولی حرف هایشان را جمع کنیم اما اگر نشد باید طرف مادر را بگیرد .
 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
پیامبر اکرم (ص) فرمودند: اگر در نماز مستحبی باشی و پدر تو را بخواند نماز را قطع نکن، ولی اگر مادر تو را خواند نماز را رها کن. و همچنین فرمایش والای پیغمبر در مقام مادر رسیده است که فرمود : بهشت زیر پای مادران است. ( منهج الصادقین ) آنچه درباره ی عقوق والدین و نیکی به والدین گفتیم منحصر به والدین شیعه نیست بلکه میتوانند کافر یا فاسق هم باشند . چنانچه در قرآن سخنانی به این مضامین موجود است . ( سوره 31 آیه 15 ) و همچنین در بخشی از حدیثی که از امام صادق (ع) رسیده است ایشان امر به نیکی به والدینی که مخالف حقند ( یعنی شیعه نیستند ) کرده اند . ( اصول کافی ج2 ص129 ) حضرت باقر (ع) فرمود سه چیز است که خداوند در آن استثنایی قرار نداده است ... ( مورد سوم : ) نیکی به والدین مومن یا کافر. ( اصول کافی ج2 ص129 )
عقوق والدین و نیکی به والدین فقط برای زمانی نیست که زنده هستند یعنی وقتی مردند حق آنها از بین نمیرود . چه بسا کسی که حق پدر و مادر را تا وقتی زنده اند بجا آورده باشد اما پس از مردنشان، فراموششان کند و به آنها نیکی نکند که در این صورت عاق والدین محسوب میشود. چنانچه بخشی از حدیث امام باقر (ع) به همین مضمون است. ( اصول کافی ج2 ص130 ) اما حقوق والدین پس از مرگشان این است : 1- واجباتی که وقتی زنده بودند بجا نیاورده اند مثل نماز و روزه و یا اگر بدهکار هستند، اولاد ادا کند. 2- به وصیت آن ها عمل کند. 3- نباید تا آخر عمرش آن ها را فراموش کند و برای آن ها طلب آمرزش از خداوند بکند و به نیت آن ها صدقه بدهد و به نیابت از آنها کارهای مستحبی بکند. احادیث درباره ی کیفیت نیکی به والدین و موضوع های دیگر زیاد است اما همین که ذکر کردیم کافی است.
درباره ی امر و نهی کردن والدین به فرزندان بحثی رو باز میکنیم . امر کردن یا نهی کردن آنها بر خلاف واجبات یا محرمات لغو است و فایده ندارد. مثلا پدر به فرزند بگوید شراب بخور . در غیر از این دو صورت یعنی در مستحبات و مکروهات و مباحات، اگر مخالفت کردن با آن ها موجب اذیت و ناراحتی آنها شود و  آزرده خاطر شوند و قلبشان بشکند، در این صورت مخالفت کردن با آنان حرام و گناه کبیره است. مثلا فرزند میخواهد به سفری برود که واجب نیست و مادرش به خاطر علاقه ای که به او دارد نمیخواهد او برود و اگر برود مادرش شدیدا ناراحت و آزرده خاطر میشود، در این صورت سفرش حرام است و باید نمازش را در آن سفر کامل بخواند و روزه هایش را بگیرد. مگراینکه اطاعت از والدین موجب عسر و حرج ( مشقت و تنگنا و گناه ) شود یا اینکه ضرری به انسان وارد شود . مانند اینکه پسرشان را از زن گرفتن منع کنند در حالیکه پسر به سختی و گناه می افتد.
اینجا سوالی مطرح میشود . اگر پدر چیزی را امر کرد و مادر بر ضد آن را دستور داد یعنی گفت نکن ما چه کنیم ؟ در مرحله ی اول باید سعی کنیم نظر هر دو طرف را جلب کنیم یعنی به قولی حرف هایشان را جمع کنیم اما اگر نشد باید طرف مادر را بگیرد . زیرا : 1- مادر بیشتر مستحق نیکی است زیرا بیشتر برای فرزند ناراحتی و رنج کشیده است و همچنین موقع حمل و زاییدن و شیر دادن کار بزرگی را انجام داده است. ( چنانچه در گذشته ذکر کردیم ) 2- چون مادر احساساتی است و عاطقه دارد اگر اندک کاری را که خلاف میلش باشد از فرزند ببیند آزرده خاطر و دل شکسته میشود ولی پدر به خاطر قوت عقلی که به نسبت مادر دارد ممکن است متأثر نشود به خصوص اینکه ببیند فرزند به خاطر مادرش مخالفت کرده نه برای اینکه لجبازی کند.


نوشته شده توسط الـــعبد در یکشنبه 25 تیر 1391 و ساعت 12:42 ق.ظ [+] | نظرات ()