تبلیغات
گفتگوی دینی - ترک عمدی نماز 3 و پایانی

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام علیکم . به بحث پایانی ترک عمدی نماز رسیدیم .

http://up.vbiran.ir/images/hmfc1uunecv4jofounxt.jpg

خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- هر ترساننده ی آسمانی یا زمینی که رخ دهد و موجب ترس بیشتر مردم شود نماز آیات واجب میشود.
2- جایز نیست انسان در قضاکردن نمازهایی که از او ترک شده سستی کند.
3- بر وصی آن شخص واجب میشود که برای نماز و روزه ای که گفته، ثلث و یک سوم مالش را برداشته و استیجار کند.
 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
نمازهای واجب شش (6) نوع است :
1- نمازهای پنجگانه شبانه روزی که هفده رکعت است . دو رکعت صبح، چهار رکعت ظهر، چهار رکعت عصر، سه رکعت مغرب، چهار رکعت عشا .
2- نماز آیات : هروقت زلزله بیاید، یا آفتاب یا ماه بگیرد ، یا هر ترساننده ی آسمانی یا زمینی که رخ دهد و موجب ترس بیشتر مردم شود نماز آیات واجب میشود . که دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع به جا می آورد. ( شرح کامل در رساله های مراجع، موجود است )
3- نماز طواف : کسی که طواق واجب میکند باید دو رکعت نماز در مقام حضرت ابراهیم (ع) بخواند . ( ان شاء الله نصیب همه مان بشود )
4- نمازی که با عهد، نذر، قسم یا اجیر شدن واجب میشود .
5- نمازهایی که از پدر ( و مادر بنابر احتیاط ) بعد از فوتشان بر عهده ی پسر بزرگتر است که قضای آنها را از طرف والدین بخواند . ( به رساله ها مراجعه شود )
6- نماز میت : هر مسلمانی که از دنیا برود پس از غسل دادن و کفن کردنش واجب است برایش نماز بخوانند. و همچنین برای جنازه ی کودکان مسلمانی که شش ساله شده باشند .
هروقت نمازی از نمازهای یومیه ( که ذکر کردیم ) از کسی که تکلیف شده ترک شود، واجب است آن را قضا کند . چه عمدا نخوانده باشد یا فراموش کرده باشد و یا اینکه در تمام وقت نماز خواب بوده باشد . و واجب است نمازی را که خوانده اما باطل بوده ( مثلا طهارت نداشته و ... ) را قضا کند . البته واجب نیست نمازهایی را که در حال دیوانگی یا بیهوشی ترک کرده و نمازی که زن در حال حیض و نفاس نمیخواند قضا کند. و همچنین نمازهایی که در حال کفر اصلی نخوانده پس از مسلمان شدن قضا ندارد. اما نمازی که هنگام مستی شراب نخوانده، باید قضا کرد. لازم به ذکر است غیر از نمازهای یومیه ( روزانه ) سایر نمازهای واجب، وقتی ترک شود باید قضا کرد ( با شرح رساله های مربوطه ) .
جایز نیست انسان در قضاکردن نمازهایی که از او ترک شده سستی کند و اگر چیزی از نماز قضا بر گردنش باقی مانده باشد واجب است وصیت کند که پس از مردنش آن را قضا کنند . از این طرف هم بر وصی آن شخص واجب میشود که برای نماز و روزه ای که گفته، ثلث و یک سوم مالش را برداشته و استیجار کند و اگر شخص وصیت نکرده بود یا مثلا مالی نداشت که وصیت کند بر پسر بزرگترش واجب است که یا آن را بخواند یا اجیر بگیرد . اگر شخص پسر نداشته باشد و بر بقیه ی افراد هم وصیت نکرده باشد، واجب نیست که آنها را قضا کنند ولی احتیاط این است که ورثه به جا بیاوردند یا هر یک به قدر سهم خودشان استیجار کنند.
روایات معتبری از اهل بیت علیهم السلام در موضوع بهره مندی اموات از اعمال خیر که زنده ها به جای آنها و به نیابت از آن ها به جا می آوردند و واجباتی از او را که در زمان زنده بودنش ادا نکرده بود را بجا بیاورند به دست ما رسیده است که از درهای فضل خدا برای مومنین است.
شخص نباید در بجا آوردن واجباتی که ادا نکرده است تنبلی کند و بگذارد تا بعد از مرگش برایش انجام دهند . زیرا : اولا از کجا معلوم که پس از مردنش وارث دلسوزی داشته باشد که مثلا نماز را صحیح بخواند . ثانیا از ثوابهایی که موقع به جا آوردن، میرسد محروم میماند و این آثار بزرگ عبادت نصیب شخص نائب میشود اگر قصد قربت داشته باشد ( خالص باشد ) .
و در پایان این مبحث را با روایتی از پیامبر اکرم (ص) خاتمه میدهیم . یکی از اصحاب پیامبر (ص) وصیت کرد که انبار خرمایی را بعد از مرگش انفاق کنند. وقتی از دنیا رفت حضرت (ص) همه را از طرف او صدقه داد . دانه ای از آن خرماها به زمین افتاده بود . حضرت (ص) آن را برداشت و فرمود: اگر خودش این دانه ی خرما را انفاق کرده بود برای او بهتر بود از این انبار خرما که من از طرفش دادم .نوشته شده توسط الـــعبد در شنبه 24 تیر 1391 و ساعت 01:14 ق.ظ [+] | نظرات ()