تبلیغات
گفتگوی دینی - عقوق والدین 2

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام علیکم خدمت دوستان بزرگوار . در این پست با ادامه ی بحث عقوق والدین خدمت رسیدیم .
خلاصه و نکاتی از این مطلب :
1- نیکی به والدین، کفاره ی گناهان است .
2- کسی که پدر و مادرش از او راضی باشند خداوند هم از او راضی است و کسی که والدین، از او ناراضی باشند خداوند هم بر او غضبناک است.
3- نیکی به مادر، سزاوارتر است .
 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .
مردی خدمت حضرت رسول (ص) آمد و عرض کرد : کار زشتی نبوده مگر اینکه من انجام داده ام آیا برای من توبه ای هست ؟ حضرت فرمود : برو به پدرت نیک کن تا کفاره ی گناهانت گردد . چون آن شخص رفت فرمود : اگر مادرش زنده بود نیکی به او بهتر بود . ( بحارالانوار ) از این حدیث مشخص میشود که نیکی به والدین ، کفاره ی گناهان است. همچنین ایشان فرمودند : نیست فرزند نیکوکار به پدر و مادرش مگر اینکه هرگاه از روی رحمت و محبت به والدین خود بنگرد به هر نظری ثواب یک حج مقبوله برایش میباشد. گفتند: یا رسول الله هرگاه در روز صدمرتبه چنین کند ؟ فرمود: بلی به هر نظر نظری ثواب حجی دارد . ( بحارالانوار ) مشخص میشود که نگاه با مهربانی و محبت و رحمت به پدر و مادر چه ثوابی دارد . و نیز فرمود : خشنودی خداوند با خشنودی والدین است و خشم او با خشم ایشان است . ( جلد 16 بحارالانوار صفحه 24) یعنی کسی که پدر و مادرش از او راضی باشند خداوند هم از او راضی است و رضایت دارد و کسی که والدین، از او ناراضی باشند خداوند هم بر او غضبناک است. حضرت باقر(ع) فرمودند : بخشش پنهانی و نیکی به پدر و مادر، تهیدستی را برطرف میکند و عمر را دراز مینماید و هفتاد قسم مردن بد را دور میکند . ( ج16 بحارالانوار ص24) فکر میکنم در همین حد برای نشان دادن ارزش این مطلب کفایت میکند.
عقوبت و عذاب عقوق والدین فقط منحصر به آخرت نیست . بلکه در حدیثی که از پیامبر اکرم (ص) رسیده است میفرمایند : سه گناه است که خداوند عقوبت آن ها را در دنیا تعجیل میفرماید: عقوق والدین، ظلم به بندگان، بدی کردن در مقابل احسان. همچنین از اثرهای وضعی عقوق والدین سوء خاتمه ( عاقبت به شر شدن ) است و نیکی به والدین موجب عاقبت به خیری میشود .
در اینجا ترجیح میدهم حدیثی را نقل کنم که هم با بحث ما مرتبط است و هم حدیثی هست که ممکنه برای خیلی ها سوال شده باشد . حضرت صادق (ع) فرمودند ( با ویرایش الفاظ حدیث ) : وقتیکه یعقوب برای دیدن فرزندش یوسف وارد مصر شد، یوسف هنگام ملاقات، رعایت مقام سلطنت ظاهری را کرد و برای احترام پدر از مرکب پیاده نشد . جبرئیل نازل شد و به یوسف گفت دست خودت را باز کن، نور روشنی از دستش بیرون رفت. یوسف پرسید این نور چه بود که از کف من رفت ؟ جبرئیل گفت نور نبوت از صلب تو بیرون رفت به خاطر اینکه رعایت احترام پدر پیرت را نکردی پس از فرزندانت کسی پیغمبر نخواهد شد. (کافی) اما شرح این حدیث: شکی نیست که پیاده نشدن یوسف از مرکب به خاطر تکبر و یا بی اعتنایی به پدرش نبوده، انبیا از هر گناهی منزهند ( گناه نمیکنند ) بلکه یوسف به خاطر رعایت شوکت مقام سلطنتی که برای اداره کردن امور مردم و گسترش عدالت و ترویج دین قبول فرموده بود از مرکب پیاده نشد، ولی چون احترام پدر اولی بود (رتبه ی بالاتری داشت) برای همین ترک اولی مورد عقوبت واقع شد .
نیکی به والدین سبب دعای آنها درباره اولاد میشود چنانچه بدی کردن به آنها سبب نفرین کردن آن ها است و از دعاهای مستجاب، دعا و نفرین والدین نسبت به اولاد است .
مستحب است که بیشتر به مادر نیکی کند و رسول خدا (ص) سه مرتبه امر نیکی به مادر فرموده در مرتبه ی چهارم امر به نیکی به پدر کرد. از ایشان سوال شد: که حق کدامیک از والدین بزرگتر است ؟ فرمود: آنکه نُه ماه تو را در شکم گرفت و بعد به سختی تو را زائید و بعد از پستان خود تو را غذا داد. (کافی) و همچنین از ایشان پرسیده شد که حق پدر چیست ؟ فرمود اینکه او را اطاعت نمایی تا زنده است . سوال کردند: حق مادر چیست ؟ فرمود هیهات هیهات اگر به عدد ریگهای بیابان و قطره های باران در خدمت مادر بایستد معادل با یک روزی که در شکم او بوده، نخواهد بود. ( مستدرک کتاب نکاح باب 70 ص 628)


نوشته شده توسط الـــعبد در پنجشنبه 22 تیر 1391 و ساعت 01:15 ق.ظ [+] | نظرات ()