تبلیغات
گفتگوی دینی - عقوق والدین 1

http://up.vbiran.ir/images/kvvv99w484ezf4gex3.jpg

تماس با مدیر
ایمیل : Skipper.2012@Yahoo.Com

اطلاعیه : به نویسنده ای توانا در زمینه ی نویسندگی، برای ارسال مطالبی غیر از مباحث گناه شناسی نیازمندیم. کسانی که علاقه و توانایی دارند، با ارائه ی ایمیل در نظرات خصوصی و یا بخش تماس با مدیر، با ما در ارتباط باشند.
اطلاعیه : با عرض سلام و احترام به اطلاع میرسانیم به زودی و پس از اتمام سلسله مباحث گناه شناسی، مسابقه ای در همین رابطه برگزار خواهیم کرد و جوایزی به نفرات برگزیده اهدا خواهد شد ان شاء الله.

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

 سلام عیکم . یه بحث دیگه هم شروع کردیم که ان شاء الله به پایان برسونیم و اون عقوق والدین هست . شاید خیلی از جوان های مذهبی ما هم با پدر و مادرها مشکل داشته باشند و حتی به درگیری هم ختم شه . در این پست به تعریف عقوق، عواقب عقوق و غیره میپردازیم.  

خلاصه و نکاتی از این مطلب : 

1- عاق والدین هر عملی که میخواهد بجا آورد، هرگز داخل بهشت نخواهد شد . 

2-  اگر والدین به فرزند ستم کرده باشند و او به آنها با غیط (خشم شدید) نگاه کند نمازش پذیرفته نیست .

3-  احسان و نیکی کردن و اداء حق والدین واجب است و ترک آن حرام می باشد .

4- بخشی از تفسیر امام صادق (ع) : در راه رفتن، جلوتر از والدین ره نرو .

 برای خواندن متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید .

در قرآن مجید از قول عیسی بن مریم میگوید : که خداوند مرا نیکوکار به مادرم قرار داد و مرا ستمکار و بدعاقبت قرار نداد به سبب ترک نیکی به مادرم . ( سوره 19 آیه 34 ) و احادیث هم در این رابطه زیاد است . قبل از وارد شدن به جزئیات این مبحث دو حدیث ذکر میکنم . پیامبر اسلام (ص) فرمودند : کسی که پدر و مادر خود را به خشم آورد، خدای خود را به غضب آورده است . (مستدرک ) و همچنین ایشان فرمودند : عاق والدین ( کسی که از طرف والدین، عاق شده است ) هر عملی که میخواهد بجا آورد، هرگز داخل بهشت نخواهد شد .( مستدرک کتاب نکاح باب 75 )  

و کفایت میکند در بدبختی و شقاوت عاق شده ی والدین که حضرت جبرئیل به او اینطور نفرین کرد : هر که پدر و مادر یا یکی از آنها را درک کند و او را از خود خشنود نسازد آمرزیده مباد و رسول خدا (ص) بر نفرین جبرئیل آمین گفت . ( بحارالانوار ) دوستان دقت کنید به متن حدیث : او را از خود خشنود نسازد . و یا مثلا از حضرت صادق (ع) است که فرمود : کسی که به پدر و مادش از روی غیظ ( خشم شدید ) بنگرد در حالیکه والدین بر او ستم کرده باشند خداوند نماز او را نمیپذبرد . (کافی) من بازم از دوستان خواهش میکنم به متن حدیث دقت کنید : والدین به او ستم کرده باشند و او به آنها با خشم شدید نگاه کند نمازش پذیرفته نیست . و داستانی به دست ما رسیده که پیامبر به بالین جوانی حاضر شد  که در حال مرگ بود و مادرش بر او غضبناک و خشمگین بود .جوان گفت مردی سیاه و زشت روی بد بوی مرا رها نمیکند که البته با خواهش پیامبر، مادرش از او گذاشت و ادامه ی داستان که تا همینجا کافی بود .

عقوق چیست ؟ عقوق به این است که فرزند حرمت والدین را رعایت نکند و آنها را با عمل و حرفی اذیت کند و برنجاند و بی ادبی کند و در چیزهایی که از نظر عقل و شرع مانعی ندارد از آنها نافرمانی کند که این عقوق از گناهان کبیره است. حضرت صادق (ع) فرمودند کمترین عقوق ( ناسپاسی والدین) گفتن اف است ( به پدر و مادر ) ، و اگر خدا چیزی را از آن آسان تر میدانست از آن نهی میکرد . و نیز از عقوق است به پدر و مادر نگاه خیره و تند کردن . ( کافی باب العقوق ) و یک مورد از موارد عقوق است که قطعا گناهان کبیره است و آن ترک واجب مانند نفقه ( مخارج روزانه و لباس و مسکن ) در صورت احتیاج والدین می باشد. و در کل آزرده کردن و رنجاندن و ناراحت ساختن آنها عقوق و حرام مسلم است . 

ما در بالاتر بحث کردیم که که آزردن و رنجاندن والدین حرام و از گناهان کبیره است . حالا از یک زاویه ی دیگه هم نگاه کنیم که احسان و نیکی کردن و اداء حق آنها واجب است و ترک آن حرام می باشد . مثلا خداوند در قرآن میفرماید : به انسان امر نمودیم که مرا و والدینش را سپاسگزاری نماید . ( سوره 31 ایه 13 ) 

آیات 23 و 24 سوره اسراء میفرماید : وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلًا كَرِیمًا وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا .ما سه بخش از این دو آیه به همراه بخشی از تفسیر امام صادق (باکمی ویرایش)، را بیان میکنیم . و بالوالدین احسانا = در مصاحبت ( همراه شدن، گفتگو کردن) ایشان نیکوکار باشی و اگر چیزی لازم داشتند قبل از اینکه از تو بخواهند به آنها بدهی و ناگفته احتیاج هایشان را برطرف کنی هر چند بی نیاز باشند. قل لهما قولا کریما = اگر تو را بزنند بگو خدا شما را بیامرزد . واخفض لهما = نگاه تند به آنها نکن و صدای خود را بلندتر از صدای آنها نبر و در راه رفتن جلوتر از آنها راه نرو .

ان شاء الله باز هم به ادامه ی این مطلب می پردازیم . بحث خوبی بود.نوشته شده توسط الـــعبد در یکشنبه 18 تیر 1391 و ساعت 11:02 ق.ظ [+] | نظرات ()